‘İşçi çıkmazsa size para yok’

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
24 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Eylül 2012 - 12:03

Yunanistan ve Troyka arasında 13.5 milyar Euro’luk tasarruf paketi konusunda anlaşma sağlanamadı. Atina yönetiminin çalışanları işten çıkartmayacağını açıklaması üzerine, Troyka heyeti “Bizim ne istediğimizi biliyorsunuz. Hazır olduğunuzda dönececeğiz” diyerek ülkeden ayrıldı.

YUNANİSTAN ile ‘Troyka’ (Avrupa Merkez Bankası-Avrupa Birliği Komisyonu-Uluslararası Para Fonu) 11.5 milyar Euro’luk yeni tasarruf ve kemer sıkma ve 2 milyar Euro’luk yeni vergi paketinde anlaşamadı. Taraflar arasında paketin 5 milyar Euro’luk bölümü ile ilgili ciddi görüş ayrılıkları çıktı.  Troyka heyeti “Bizim ne istediğimizi biliyorsunuz. Hazır olduğunuzda dönececeğiz” diyerek Atina’dan ayrıldı.

18 Ekim’e kadar anlaşılmalı

Yunanistan Maliye Bakanı Yiannis Sturnaras da Troyka’ya “Bu istekleriniz ile beni istifaya sürüklüyorsunuz. Hükümetin düşmesini mi istiyorsunuz” diye cevap verdi. Troyka, en iyi ihtimalle önümüzdeki hafta sonra Atina’ya dönecek. Yunanistan’ın iflas etmemesi, 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketinin 31 milyar Euro’luk dilimini alabilmesi şart. Söz konusu kredi dilimi için de toplam 13.5 milyar Euro’luk kesinti paketi için “Troyka” ile anlaşması gerek. 18 Ekim’deki Euro Bölgesi liderlerinin zirvesine kadar anlaşmanın sağlanması ve yeni paketin Yunan parlamentosundan da oylanması gerekiyor.

İşten çıkarmaya direndi

Edinilen bilgilere göre, Troyka, Yunan hükümetinin hazırladığı kesinti pakette, devlet sektörünün yeniden yapılandırılmasıyla ilgili (2 milyar Euro) tedbirlere karşı çıktı. Çok sayıda devlet kuruluşunun birleştirilmesi, bazılarının da kapatılması ile ilgili bu tedbire Troyka’nın sorusu “Çalışanları işten çıkaracak mısınız” oldu. “Hayır başka birimlere göndereceğiz” cevabı alınca da tedbiri kabul etmedi. Troyka, Yunan hükümetinin yerel yönetim harcamalarında 600 milyon Euro’luk tasarruf önerisini de ‘Kimse işten çıkarılmayacaksa sonuç vermez” gerekçesiyle geri çevirdi.

Komik kısıtlama

Bazı askeri kışlaların kapatılması, yapılmış silah siparişleri için imalatçı firmalardan tenzilat istenmesi gibi savunma harcamalarında 517 milyon Euro tasarruf yapılması tedbirini ise Troyka heyeti “komik” buldu. Heyet, subay maaşlarında ciddi kesinti istedi. Ayrıca, sağlık için önerilen kesintileri de yetersiz buldu. Yunan hükümeti,memur ve emekli maaşlarına yapılan ödemelerde 2013 ve 2014 yılları için 7.5 milyar Euro kesinti önerdi. Troyka kesintilerin 9 milyar olmasında ısrar etti.

Müzakerede  kavga çıktı

PAZARLIKLAR sırasında Yunan Maliye Bakanı Sturnaras ile Uluslararası Para Fonu’nun temsilcisi Paul Thomsen arasında şu diyalog yaşandı:
Sturnaras: Yeter artık. Eğer memur ve emekli maaşlarında daha fazla kesinti istiyorsanız, gidin başka bir maliye bakanı bulun. 7.5 milyar Euro’ya kadar çıktım.
Thomsen: Aramızda 4.5-5 milyar Euro’luk tedbirler için hala mutabakat yok.
Sturnaras: Israrınızla beni istifaya sürüklüyorsunuz.
Thomsen: Sen bize kalkıp gitmemizi mi söylüyorsun?
Sturnaras: Evet. Allahaşkına siz hükümeti düşürmek mi istiyorsunuz? Hükümet düşerse Yunanistan’ın halini düşündünüz mü?
Ortamın gerilmesi üzerine AB Komisyonu’nun temsilcisi Mathias Mors araya girdi ve “Mutlaka anlaşmalıyız. Gece gündüz çalışıp uzlaşmalıyız” diyerek durumu yatıştırmaya çalıştı.

İzmir’deki konsolosluk da satılık

Ekonomik krizdeki Yunanistan’ın, İzmir Kordon’daki Başkonsolosluk binasını satacağı ileri sürüldü. Etnos gazetesinin haberine göre, satışa çıkarılacak Yunan devletine ait 30 ülkede bulunan 30 binanın listesi Devlet Servetini Değerlendirme Komisyonu’na iletildi. Yurdışındaki gayrimenkullerin satışında Türkiye (İzmir), Belçika, İtalya, Sırbistan, Belçika ve Ukrayna’daki binalara öncelik verilecek. Gazete, İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu’nun resmini ve adresini de yayınladı. İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu binası 2003 yılından beri kullanılmıyor. 1950’li yıllarda Kapetanakis adlı bir Yunan tarafından Yunan devletine bağışlanan neoklasik tarzdaki binanın statik sorunu bulunduğundan, başkonsolosluk hizmetleri 500 metre mesafede bulunan kiralık bir apartman dairesinde veriliyor. İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu kaynakları Hürriyet’e, eski binanın satışı konusunda hiçbir bilgileri bulunmadığı gibi binanın restorasyonu için planlama çalışmalarının başladığını söylediler.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı