MALATYA HABERLERİ

İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?

IHA
07.08.2015 - 16:42Son Güncelleme :

İŞARET DİLİ NASIL ÖĞRENİLİR

IHA

Bazı televizyon programlarında ekranın alt köşesinde, siyasi partilerin mitingleri sırasında parti liderlerinin yanında ya da önemli toplantılarda işaret dili tercümanlarını artık sıklıkla görmek mümkün. Peki işaret dili nasıl öğrenilir, Malatya’da bu yönde ne tür çalışmalar yapılıyor?
İşitme Engelliler tercümanı Emre İnan, "El hareketleri ve yüz mimiklerine dayalı işaret dili her geçen gün yaygınlaşıyor. Yaşamın içerisinde var olduklarını zaman zaman unuttuğumuz İşitme engelli vatandaşlarla iletişim kurabilmek adına büyük öneme sahip işaret dili, son dönemlerde daha fark edilir bir hal aldı" dedi.
İşaret dilinin nasıl öğrenileceğini anlatan İşitme Engelliler tercümanı Emre İnan, işaret dili öğretimine Malatya’da talebin her geçen gün arttığını söyledi.
İnan, işaret dilinin, jest ve mimiklerin kullanılarak iletişimin sağlandığı görsel bir dil olduğunu ifade ederken, yöresel işaret dili farklılıklarının olduğunun da altını çizdi.
İşaret dilinin öğrenilmesinin kolay olduğunu belirten Emre İnan, işitme engellilerle iletişim kurulurken hızlı olunması gerektiğini söyledi.
Birçok kurum ve kuruluşta işaret dili eğitimi verdiklerini söyleyen İnan, Malatya’da ilginin yoğun olduğunu belirtti.
Malatya’da 1200 ile 1500 arasında işitme engelli olduğunu kaydeden Emre İnan, kitapların yardımcı bir materyal olduğunu, görsel bir dil olan işaret dilinin ancak bir eğitmen yardımıyla öğrenilebileceğini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:35
Sayfa Başı