Dünya Haberleri

  ISAF Komutanı: Afganistan'ı kaybetmiyoruz

  A.A.
  13.10.2008 - 09:23 | Son Güncelleme:

  Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücünün (ISAF) Amerikalı komutanı General David McKiernan, Afganistan savaşının kaybedildiği düşüncelerine karşı çıktı.

  McKiernan, Kabil'de düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'ın birçok yerinde güvenliğin kabul edilebilir seviyede olmadığını kabul ettiklerini, ayrıca ülkede iyi bir yönetime ve sosyoekonomik sürece sahip olunmadığını söyledi.

  Afganistan'da yeterli güvenlik gücü bulunmadığına dikkat çeken McKiernan, "Bu büyüklükte bir ülke, halk, coğrafya ve ayaklanma için Afganistan'ın her yerine yeterli güvenlik gücüne sahip değiliz. Daha fazla katkıya ihtiyacımız var" diye konuştu.

  Zaferi yalnızca askerlerin sağlayamayacağının altını çizen McKiernan, "Bu ülkede Afgan halkının kazanacağına inanıyorum. İstediğimiz gibi hızlı ve düzgün olmayabilir, ancak kazanacağız ve kazanmak, halkın kazanacağı anlamına gelir" dedi.

  Afganistan'da, yalnızca bu yıl çoğu militan olmak üzere 4800 civarında kişinin öldüğü belirtiliyor. Afganistan'da 32 bini Amerikan askeri olmak üzere 65 bin kişilik bir uluslararası güç bulunuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı