Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşadamının mühür jesti

  Hürriyet Haber
  07.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.04.1998 - 00:01

  Telefondaki ses sevinçten ağlamaklı bir tonla ‘‘Aldık!’’ dedi. ‘‘Türkiye adına satın aldık. 33 yıllık devlet mührünü yabancılara kaptırmadık.’’

  Osmanlı hükümdarı İkinci Abdülhamid'in dün Paris'in önde gelen mezat salonu Drouot'da açık artırmaya konulan üç adet mühründen ikisini mezata İstanbul'dan telefonla katılarak yaklaşık 538 bin 962 Fransız Frangı’na (yaklaşık 21 milyar lira) satın alan Türk işadamı Nezih Erdem, haberi bana böyle verdi.

  Yarım saat sonra buluştuğumuzda, gözleri sevinçten dolu doluydu. ‘‘Her şey Hürriyet'te pazar günü çıkan yazınızla başladı’’ dedi. ‘‘O gün yanımda gözlüğüm yoktu, yazınızı hanımın gözlüğüyle ve zorlukla okudum, sonra bu mühürleri Türkiye'ye getireceğim dedim’’ diye anlattı. Mühürlerin üçünü de alabilmek için 200 bin dolar ayırdığını, ama sadece ikisini elde edebildiğini, satış anında telefonda yaşanan bir anlaşmazlık yüzünden son mührü kaçırmaktan dolayı üzüntü duyduğunu söyledi. Sonra, ‘‘Hepsini alamadım ama içlerinde en önemlisi olan devlet mührünü yabancıya kaptırmadığım için sevinçten uçuyorum. Kolay değil. Devletin 33 yıllık mührünü, Abdülhamid'in mührünü Türkiye'ye geri getiriyorum’’ dedi ve gözleri yeniden doldu.

  Neler hissettiğini sormama zaten gerek yoktu, zira nemli gözleri ve ses tonu, duygularını olduğu gibi yansıtıyordu. ‘‘Aile ve holding olarak Atatürk ilkelerine sonuna kadar bağlıyız ama Osmanlı'nın devamı olduğumuzu da hiçbir zaman unutamayız’’ dedi. Mühürleri ‘‘Türkiye adına satın aldığını’’, ‘asıl yerleri olan’ Topkapı Sarayı'na bağışlamak istediğini ve kesin kararı mühürler Paris'ten Türkiye'ye geldikten sonra kardeşleriyle beraber vereceğini söyledi.

  Sonuçta, devletin mali imkânsızlık yüzünden yapamadığını dün bir işadamı yaptı... 1876'dan 1909'a kadar geçen 33 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun resmi damgası olan ‘mühr-ü humayun’ şimdi çok uzun bir aradan sonra yeniden ait olduğu yere, Türkiye'ye dönüyor...

  BAKANLIK ÇEKİLDİ

  Sultan Abdülhamid'in Paris'te satışa konulan resmi mühürlerinin devlet tarafından satın alınabilmesi için dün sabah Ankara'da bürokratik bir koşuşturma yaşandı.

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, Hürriyet'in mühürlerin mezata konduğunu duyurması üzerine hemen Paris Büyükelçiliği'yle temas kurdu ve devlet mührünün satın alınması için büyükelçiliğin girişim yapmasını istedi. Ancak Drouot mezat salonunun yetkilileri artırmaya sadece peşin parayla katılmanın mümkün olduğunu söylediler. Talay bunun üzerine Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'le görüştü ve maliye, dışişleri kanalıyla Paris'e başkonsolosluk harcırahından 50 bin dolar harcama yetkisi içeren bir talimat gönderdi. Ancak mühürlerin fiyatı 100 bin doları geçince bakanlık arttırmadan çekilmek zorunda kaldı.

  ‘Çizilmemiş’ mühürler

  Sultan Abdülhamid'in Paris'te açık artırmaya konan mühürlerinin devlet mührü kimliği taşımalarının yanı sıra en büyük özellikleri ‘çizilmemiş’ olmaları, başka bir deyimle ‘‘geçerliliklerini hâlâ muhafaza etmeleri’’ydi. Eski devirlerde mühür sahibi hayata veda edince mühürlerinin üzeri derhal boydan boya çizilir ve ileride kullanılmalarının önüne geçilmiş olurdu. Ölen kişi ister padişah ister sıradan vatandaş olsun bu kural hiç değişmez, mühürler mutlaka iptal edilir, mühür o dönemde imza yerine geçtiği için sahibinin ölümünden sonra onun adına sahte belge düzenlenmesi veya hukuki geçerlilik taşıyacak herhangi bir belge hazırlanması bu yolla önlenirdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı