Ege Haberleri

EGE

  İşadamı devreye girsin

  Hürriyet Haber
  14 Kasım 2009 - 21:18Son Güncelleme : 14 Kasım 2009 - 21:18

  İTO Başkanı Demirtaş, Türkiye ile yunanistan arasındaki ilişkilerin kalıcı şekilde düzelmesi için kıbrıs sorununun çözümünün şart olduğunu söyledi.

  izmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, heyetiyle birlikte Girit’e yaptığı iş ve inceleme gezisinin sonunda değerlendirmelerde bulundu. İki ülke ilişkilerinin gelişmesi için 1992 yılından bu yana çaba gösterdiklerini, çoğu zaman siyasetin önüne geçerek dostluğun yolunu açmaya çalıştıklarını dile getiren Demirtaş, bu çabalarla ikili ticaretin 3.5 milyar dolara çıkarıldığını ancak gerçek potansiyelin bu olmadığını söyledi. İki ülke arasında istenen yakınlaşmanın önünde kıbrıs sorununun önemli bir engel olduğunu gördüklerini belirten Demirtaş, “İki ülke halklarının yakınlaşması ve tarihte yaşanan acı olayları unutarak bugüne bakabilmesi için gündemdeki en önemli sorun olan kıbrıs’ın çözümü zorunlu. Bu sorunun çözümünde taraflar küçük ayrıntılara takılarak yol alamıyor. İş adamlarının esnek olabilmesi nedeniyle siyasetçiler için öncü olabileceklerine inanıyorum. Toplumun her kesimi artık bu sorunların tarihte kalması için çaba göstermeli. ‘Kıbrıs’taki meselenin bizimle ne ilgisi var’ diye kenarda durma hakkımız yok. Ben Aralık ayında Larnaka’ya ardından da Kuzey kıbrıs’a giderek durumu yerinde göreceğim. İş alemi bu sürece nasıl katkı yapabilir. Bunu görmek istiyorum. kıbrıs sorunun çözümü için artık TOBB da devreye girmeli. Yıllardır devam eden bu sorunun çözümünde mutlu sona doğru yaklaşıyoruz” dedi.

  İŞ DÜNYASI ROL OYNAR

  Demirtaş, ticaret yapan işadamlarının iki ülke hakları arasında diyalog ortamını başlattığını, bu akımın giderek yayıldığını ifade ederek toplumun değişik kesimlerine anlatılması konusunda da iş dünyasının rol oynayacağını dile getirdi. İki tarafta da belli kesimlerde bazı ön yargılar ve geçmişten gelen olumsuz duygular bulunduğunu söyleyen Demirtaş, “İki ülkeden odaların katılımıyla Ege’de savaş uçakları uçmasın kampanyası düzenliyoruz. Sadece iş aleminde değil mesajlarımızla halk içinde de büyük ilgi görüyoruz. ‘Ege’nin üzerinde savaş uçakları uçmasın’ sözü yunanistan’ın her yerinde yayılıyor. Toplum artık bomba yüklü uçakların uçmasını istemiyor.” diye konuştu.

  GİRİT HATIRASI

  yunanistan’ın Girit Adası’na iş ve inceleme  gezisi düzenleyen izmir Ticaret Odası (İZTO) heyeti, izmir’e döndü. izmir ve Girit arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla  düzenlenen geziye katılan izmir Ticaret Odası Meclis üyeleri, bölge odalarından  temsilciler ve gazetecilerden oluşan 137 kişilik heyet, Hanya Ticaret Odası’nda  yapılan ikili görüşmeler sonrası Eski yunanistan başbakanlarından Venizelos’un  mezarına gitti. Saygı duruşunda bulunan heyet, mezara çiçek bıraktı. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Atatürk ve Venizelos’un iki ülke arasındaki barış ve dostluğun simge isimleri olduğunu dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı