"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

İş yerimde cinsel taciz kurbanı oldum

Ben 23 yaşında bir bayanım. Yedi aya yakın zamandır çalışıyordum. Bir ay önce işten ayrılmak zorunda kaldım. Firmamıza yeni atanan bir kişinin cinsel tacizine maruz kaldım. Hatta ablamla aynı firmada çalışıyorduk ve o bu olaylara şahittir. Olayı gören tanıklarım da var.

Firmanın merkezine şikayette bulunmamıza rağmen, firma olayı kapatmaya çalıştı, bizi oyaladı. Maddi manevi zarardayım. Kendimi toparlayamadım, çok yıkıldım.

Firmadan bana bir kağıt imzalatmaya çalıştılar. İmzalasaydım hiçbir hak talep edemeyecekmişim. Şu anda o şahıs hiçbir şey olmamış gibi işine devam ediyor. Ben ise hem işsiz, hem de üzüldüğümle kaldım. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Hukuki haklarım nedir? Tazminat alabilir miyim? Bana yardımcı olacak birini tavsiye edebilir misiniz?

Size yazdığım firma adının, tanınmış bir firma oldukları için, gizli kalmasını istiyorum.

<ı>RUMUZ: TACİZ KURBANIYIM

Sevgili kızım, hayatta beni en çok üzen sorunlardan biri bu. Bazı erkeklerimiz hala kadınların çalışma hayatında rol almasını yadırgıyorlar sanırım. İşte bu konuyu elbette sana en doğru yolu gösterecek, güvendiğim bir avukat arkadaşıma sordum. Kendisine, mail adresinden ulaşabilirsin. İşte onun ağzından çözüm yolları:

‘Bu hanımın problemi sizin de çok iyi bildiğiniz gibi sayısız çalışan kadının problemi. Çözümü, ya da erkek hakkında bir yaptırım uygulanması mümkün ama, atılan taşın muhataba değip değmediğine bakmak lazım! iş yerinde yedi ay çalıştığına ve taciz sebebiyle kendisinin işten ayrılmış olduğunu beyan ettiğine göre, İş Kanununun 24/II.b maddesine göre (‘cinsel taciz’ aynen Kanun metninde yer almaktadır) haklı sebeple iş akdini feshetmiş durumdadır. Fesih sebebinin haklı olduğunu kanıtlaması halinde (yıllık 1 maaş üzerinden 7 aylık çalışma süresi için) maaşının 12/7 oranında (yaklaşık yarım maaşından biraz fazla) kıdem tazminatı ve ayrıca 1 aylık da ihbar tazminatı alabilir.

Diğer konuya gelince: Bu hususun da kanıtlanması gerekmektedir. Olayda şahitler olduğu bildirildiğine göre bu konu, hem ceza davası hem de İş Kanunu dışında ayrıca maddi-manevi tazminat davasına konu olabilir.

İşyeri tanınmış bir marka olduğuna göre açılacak davanın basın vs. gibi mecralara dökülmesini istemeyebilirler. Bu nedenle dava açılmaksızın sulh yolunu seçebilirler, diye düşünüyorum.’

Av. Mustafa İnanç

minanc@dertur.com


Evli ve iki çocuklu bir hanımla birlikte olamam

Ben 25 yaşında yurtdışında okuyan bir üniversite öğrecisiyim. Benimle aynı sınıftaki 28 yaşında bir genç hanımla 5 aydır beraberim. O da beni çok seviyor. Ve benimle mutlaka evleneceğini söylüyor.

Ben de isterdim ama, o evli ve iki çocuğu var. Çocuklu bir hanımla evlenmek yapımda yok. Kendimi okula veremez oldum. Bu ilişki beni öldürüyor. Ağlıyorum! Ne yapmalıyım? Bunu sizden başkasına açamazdım. Onu nasıl bırakabilirim?

<ı>RUMUZ: CASTELLANO

Bak oğlum, aklı başında bir gence benziyorsun. Böyle bir ilişkinin senin tüm yaşamını altüst edeceğinin farkındasın. Bırakmayı düşünüyorsun. Evli barklı, iki çocuklu bir hanımla ne işin var? Tamam, senin için gençlik ateşi diyelim, bir süre bir cinsel tutku yaşamış olabilirsin.

Ama ya o iki çocuğunu hiç mi düşünmüyor? Nasıl olsa dersleri bırakmışsın, okulunu bir süreliğine askıya alıp, ülkene dön, zaman her şeyi halleder.

Nikah masasında bırakabilirim

Merhaba Güzin abla, 23 yaşında bir genç kızım, 5 yıl önce biriyle çıkmaya başladım. Onunla birlikte büyüdük. Arada anlaşmazlıklar, oldu, geçen yıl da bitti.

Bu defa başka biri ile denedim. Maddi açıdan çok güçlüydü, tipi, tarzı yıllardır hep beklediğim oydu. Ama ben gene de çok korkuyordum. Özgürlüğüne düşkündü. İşte bu düşünceler, korkularım, endişelerim onu kaybetmeme yol açtı.

Şimdi o önceden 5 yıl çıktığım genç ile nişanlıyım. Bir ay sonra düğünüm var. Ama içimde bir şey beni yiyip bitiriyor. Nişanlım beni mutlu etmek için elinden geleni, gözünü kırpmadan yapmaya hazır. Ama gel gör ki ben öbür insanı unutamıyorum.

Beni ona bu kadar çeken maddi durumu mu, karakteri mi, tarzı mı, yoksa imkansız oluşu mu? Nişanlımı nikah masasında bırakmaktan çok korkuyorum. Lütfen bir büyüğün nasihatine ihtiyacım var.

<ı>RUMUZ: MUTLU BABY

Ya bu karizmatik adamın seni çeken yönlerine kapılıp onu seçecektin, ama kıskançlık yapmayacak, huzursuzluk yaratmayacaktın. Ya da seni çok seven, senden başka kimseyi gözü görmeyen genç adamı seçecektin ki, şu anda o aşamadasın sanırım. Onunla daha huzurlu ama belki aşk yönünden zayıf bir evlilik yapacaksın.

Bu seçim senin seçimin. Ama şunu da söylemeliyim ki, aşkın ömrü çok uzun sürmüyor. O yürek çarpıntısı, o bulutlarda yüzme durumu çok fazla sürmüyor. Ama o genç adamı da üzmeye hakkın yok.

Sakın ona nikah masasında terk edilmek gibi bir utanç yaşatma, kararını önceden ver.
X