ANKARA HABERLERİ

İş vaadiyle verilen para geri alınamaz

Hürriyet Haber
31.05.2010 - 00:00Son Güncelleme : 30.05.2010 - 18:13

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, iş bulma vaadiyle aracıya verilen paranın yasal olmadığı gerekçesiyle, yerel mahkemenin geri isteyen kişi lehine verdiği ödeme kararını bozdu.

Hürriyet Haber

Hukuk dairesi’nin kararında, vaad amacıyla verilen paranın hukuken yok hükmünde sayıldığına işaret edildi, aracıya verdiği parayı işe giremediği için geri isteyen kişinin bu isteğinin yerine getirilemeyeceğini bildirdi. Zonguldak’ta yaşayan Durmuş Kalaycı oğlu, Ali Kalaycı’ya iş bulması amacıyla Şahin Nalbant’tan yardım istedi. Karşılığında para alan Nalbant, Kalaycıoğlu ve Kalaycı’yı Ankara’ya götürerek, bir iş adamının aracılığı ile kamu kurumunda görev yapan üst düzey bir yönetici ile görüştürdü.

İşe giremeyince

İş görüşmesinin olumsuz sonuçlanması üzerine Durmuş Kalaycıoğlu, Şahin Nalbant’tan “iş bulma vaadi karşılığında” aldığı parayı geri ödenmesini istedi. Parayı geri alamayan Kalaycıoğlu, Nalbant aleyhine maddi tazminat davası açtı. Davanın görüşüldüğü Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kabul ederek, “iş bulma vaadiyle alınan paranın” geri ödenmesine karar verdi. Davalı Şahin Nalbant’ın kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 4. Hukuk Dairesince görüşüldü. Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin kararında, davanın “iş bulunmasına aracılık edilmesi karşılığında yasaya aykırı ödenen paranın geri alınması istemine” ilişkin olduğuna işaret edildi. Bu amaçla verilen paranın geri istenmesinin Borçlar Kanunu’nun 20. maddesine göre mümkün olmadığı, söz konusu yasanın ilgili maddesinde bu türlü verilen paraların yasal olarak “yok hükmünde” sayıldığı belirtilen kararda, Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararının usul ve yasaya aykırı olduğu için bozulduğu kaydedildi. Yargıtay’ın bozma kararının ardından, dava Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde tekrar görüşülecek. Yerel mahkeme, ilk kararında direnirse ve bu karar da temyiz edilirse, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda karara bağlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İş vaadiyle verilen para geri alınamaz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı