Gündem Haberleri

  İş ticaret ve turizme gelince hiç itiraz yok

  Hürriyet Haber
  30.03.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

  TESEV ile HASA’nın eşzamanlı olarak Türkiye ve Ermenistan’da yaptığı anketin ilgi çekici sonuçlarından biri de, karşılıklı iki ülkede üretilen malları satın alıp almamayla ilgili. Çarpıcı olan, kültürel kodlar, tarihsel ilişkiler konusunda bir miktar çekimser davranan iki ülke insanının, iş ticarete gelince büyük bir rahatlık sergilemesi.

  ERMENİSTAN yurttaşlarının yüzde 73.7’si, Türkiye’de üretilen malları almak konusunda en ufak bir tereddüt bile geçirmiyor. Türkler açısından da bu konuda sorun yok. Çünkü yüzde 60.3 gibi bir çoğunluk alışverişten yana.

  Yine her iki ülkeyi yakından ilgilendiren sonuçlardan birisi de, ‘Türkiye’ye/Ermenistan’a aşağıdaki durumlarda gider miydiniz’ sorusunun cevabında gösteriyor kendisini. Ermenistanlı katılımcıların yüzde 94.8’i, ‘Atalarımın yaşadığı toprakları görmek için Türkiye’ye giderdim’ diyor. Turizmin amacıyla Türkiye’ye geleceğini söyleyen Ermenilerin oranı da hiç yabana atılacak gibi değil: Yüzde 73.5. Türkler ise Ermenistan’a bilhassa ticaret için gitmeye itiraz etmiyor. Yüzde 50.4’lük kesim ticaret amacıyla, yüzde 43.6’lık kesim ise turizm amacıyla Ermenistan’a gideceğini söylüyor. Tıbbi tedavi amacıyla Türkiye’ye gelebileceğini belirten Ermenilerin oranı yüzde 5.7’de kalırken, bu amaçla Ermenistan’a gitmekten çekinmeyeceğini ifaden eden Türkler yüzde 45.4 gibi yüksek bir orana ulaşıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı