MUŞ HABERLERİ

İş Sezonu Nedeniyle Çarşı Merkezi Boşaldı

IHA
07.08.2015 - 10:02Son Güncelleme :

İŞSİZLİKTEN OTURAN ESNAFLAR

IHA

MUŞ (İHA) – Muş’un Malazgirt ilçesinde çoğu insanın ilçe dışında geri kalanlarının ise arpa, buğday ve şeker pancarı hasadı nedeniyle tarlaya gitmesiyle çarşı merkezi adeta boş kaldı.
İlçe nüfusunun büyük bir kesiminin köylerde hasat yapmaya başlaması ve yaz tatili nedeniyle memurların da tatile çıkması esnafı kara kara düşündürüyor. Malazgirt Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Sekreteri Nazım Yalçın, ilçede yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğunun herhangi bir mesleğe sahip olamadığı için yaz aylarında İstanbul, İzmir ve Ankara gibi çeşitli şehirlere inşaat işlerinde çalışmaya gittiklerini belirterek, “Bir de ilçemiz geçen yıllara göre çokta göç verdi.
Nüfusun büyük bir kısmı şehir dışına çıkınca ilçemizdeki esnaflarımız da iş yapamadığı için bu durumdan rahatsız olduklarını biliyoruz. Tek temennimiz odur ki buralara devletimizin fabrikalar açmasıdır. Başka illerle ve ilçelere giden vatandaşlarımızın tekrar yaşadıkları ve büyüdükleri yere gelip buralarda yaşamasıdır” dedi.
Esnaf Yıldırım Gezener ise, insanlar şehir dışına gidince işlerinin iyice kesildiğini belirterek, “Birçok kişi de gelip borç alıyor, bunun üzerine bizim borçlarımız birikiyor, faturalarımızı yatıramıyoruz. Milletin işe gitmesi yetmiyormuş gibi bir de yanı başımızda büyük marketlerin açılması işimizi tamamen zora sokuyor. Büyük marketler kredi kartı kullanıyor, biz kullanamıyoruz. Bunun için de insanlar büyük marketleri tercih ediyor” dedi.
Esnaf Nihat Öztürk ise, şu an ilçede esnaflardan başka kimsenin olmadığını belirterek, “Borçlarımız birikiyor, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Zaruri ihtiyaçlar dışında birşey satamıyoruz. Çünkü ilçedeki herkes şehir dışına çalışmaya gitmiş, kalanlar da büyük marketlerden alışveriş yapıyor. Anlayacağınız esnaf kan ağlıyor. İmkânım olsa dükkânı kapatacağım. Başka bir iş bilsem onu yapacağım" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden İş Sezonu Nedeniyle Çarşı Merkezi Boşaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İş Sezonu Nedeniyle Çarşı Merkezi Boşaldı haberi güncellenecektir.

MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:01
 • Yatsı
  18:34
Sayfa Başı