ADANA HABERLERİ

İş sağlığı ve güvenliğinde de ''kültür'' şart

AA / İbrahim Erikan,Volkan Kaşik
10 Aralık 2014 - 11:20Son Güncelleme : 10 Aralık 2014 - 11:20

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Etyemez: - "Ne kadar çok ideal yasa, mevzuat çıkarırsanız çıkarın, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü, bilincini ve farkındalığını oluşturmadığınız sürece kazaların önüne geçme imkanınız yok" - "En ideal mevzuat ve kanunları çıkarmışız ama iş kazalarını yaşıyoruz. Burada hem işverenin hem çalışanın hem yönetenin, iş sağlığı ve güvenliği kültürüne, bilincine sahip olması gerekir"

AA / İbrahim Erikan,Volkan Kaşik

ADANA (AA) - İBRAHİM ERİKAN / VOLKAN KAŞİK - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, iş sağlığı ve güvenliği kültürü, bilinci ve farkındalığı oluşmadığı sürece kazaların önüne geçilemeyeceğini söyledi.

Etyemez, AA muhabirine, Türkiye'de birçok iş kazası yaşandığını, bunun son örneklerine Soma ve Ermenek'teki madenlerde, İstanbul'daki asansör faciasında rastlandığını hatırlattı.

Etyemez, hükümetin iş kazalarının önlenmesine yönelik yaptığı çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

"2012'de İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nı çıkardık. Bu yasa, müstakil olarak çıkarılan ilk yasadır. Daha önce iş kanununun içerisinde 6-7 maddeyle bunu yürütürken 2012'de, bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, özel sektörü, devlet kurumlarını ve çalışma şartlarını kapsayan bir yasa çıkarıldı. Bu yasa, Soma ve Ermenek hadiselerinin arkasından tartışılmıştı. AB normlarına ve Uluslararası Çalışma Örgütünün sözleşmelerine de uygun, bunları da kapsayan bir yasaydı. Bunun arkasından 37 yönetmeliği de çıkardık ve şu anda uygulamada."

- "Herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor"

Ölümle sonuçlanan iş kazalarının herkesin canını yaktığını vurgulayan Etyemez, ilgililerden, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sorumluluklarını yerine getirmeye özen göstermesini istedi.

Bu konuda bir kültür oluşması gerektiğine dikkati çeken Etyemez, şöyle devam etti:

"Ne kadar çok ideal yasa, mevzuat çıkarırsanız çıkarın, yasanın getirmiş olduklarını, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü, bilincini ve farkındalığını oluşturmadığınız sürece kazaların önüne geçme imkanınız yok. Bu kazaları nihayetinde yaşıyoruz. En ideal mevzuat ve kanunları çıkarmışız ama iş kazalarını yaşıyoruz. Burada hem işverenin hem çalışanın hem de yönetenin, iş sağlığı ve güvenliği kültürüne ve bilincine sahip olması gerekir."

Soma'daki maden faciasının ardından "torba yasa" çıkarıldığını anımsatan Etyemez, "Orada bir takım tedbirler alındı. Maden ocaklarında çalışanların şartlarının iyileştirilmesi, çalışma sürelerinin kısaltılması, maaşlarının asgari ücretin iki katından az olmaması, yıpranma payının arttırılması gibi bir takım tedbirler alındı ama bunlar yetmiyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İş sağlığı ve güvenliğinde de ''kültür'' şart haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:29
  • Yatsı
   20:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı