İş makinesi sektörü kalifiye eleman bulamıyor

AA
02.06.2013 - 12:44 | Son Güncelleme:

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Divriş, iş makinesi sektöründeki en büyük sıkıntının yetişmiş insan eksikliği olduğunu söyledi.

Divriş, Türkiye’de yapılması planlanan 3. boğaz köprüsü ve 3. havalimanı gibi projelerin iş makinesi sektörü açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi. Divriş, bu şekilde proje havuzuna sahip çok fazla ülke olmadığına dikkati çekerek, yapılacak işe göre daha fazla iş makinesine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Sektörün geçen yıl yüzde 15 oranında büyüdüğünü ifade eden Divriş, "Bu hedeflere ulaşırken bize en büyük ayak bağı yetişmiş insan olmaması. İmalatında çalışacak, kullanacak, bakımını yapacak insan" dedi. Divriş, yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak için genel bir eğitim politikası oluşturmak istediklerini bildirdi.

 "Umut Sarının İçinde" Projesi

Divriş, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ile belediye operatörlerinin eğitimine yönelik "Umut Sarının İçinde" Projesi'ni başlattıklarını belirterek, proje çerçevesinde afet durumunda iş makinesi kullanınımına ilişkin ücretsiz eğitim verdiklerini kaydetti. Divriş, şunları söyledi:

"Nisan ayında başlayan eğitime bu yıl için İstanbul belediyeleri dahil edildi. Gelecek yıl bütün Türkiye'yi kapsayacak. İki kurda toplam 40 operatöre eğitim verildi ve eğitim sonunda da sertifikaları teslim edildi. Belediyeler ortada afet yok diye elemanlarını göndermek istemiyor. Eğitimimiz tamamen ücretsiz. AKUT’un afet durumlarında daha ileri düzeyde operatörlere ihtiyacı var. Herkesi operatör yapabilirsiniz ama deprem olduğu zaman herkes operatör olamaz. Herkes o depreme müdahale edemez, hatta zarar da verebilir. Yanlış makine kullanabilir, makineyi yanlış kullanabilir. Bu çerçevede operatörleri doğru eğiterek birincil etki uyandırmayı hedefliyoruz."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı