İş kazasında ölen işçiye 30 milyon lira tazminat

Hürriyet Haber
15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.03.1999 - 00:01

Gemi İşçileri Sendikası ile Tersane İşverenleri arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin diğer tersanelerde de uygulanması için Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı, insana verilen değeri bir kez daha ortaya koydu. Karara göre, bir işçinin iş kazası sonucu işyerinde ölmesi halinde ödenecek tazminat 30 milyon lira.

8 Mart 1999 tarihli Resmi Gazete'de bir Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandı. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve 16 bakanın imzalarıyla Gemi İşçileri Sendikası ile Tersane İşverenleri arasında iş kolu düzeyinde bir toplu iş sözleşmesinin diğer iş yerlerine de teşmil kararı.

Bu toplu iş sözleşmesinin ilginç bulduğum bazı maddelerinin kamu oyunca bilinmesinde, ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik ortamın tesbiti açısından yarar var.

İşte maddeler:

Teşmil kararının Resmi Gazete'de yayınlandığı tarihte iş yerinde çalışan işçilerden aylık çıplak brüt ücreti 65 milyon liranın altında olanların ücreti 65 milyon liraya yükseltilmiştir.

Bu şekilde yeni oluşan ücretlere, Resmi Gazete'de yayınlandığı tarihten geçerli olmak üzere ayda 15 milyon lira brüt zam yapılmıştır.

İşyerinde çalışanlara her ay brüt 1 milyon 500 bin lira yakacak yardımı ödenir.

İşçilerin çocuklarının her biri için ayda 500 bin lira çocuk zammı(!) ödenir.

Her ay aile yardımı olarak 1 milyon lira ödenir.

Evlenen işçiye 5 milyon lira evlenme yardımı(!) yapılır.

İşçinin karısı, çocukları, anne ve babasının ölümü halinde 5 milyon lira ödenir.

İşçinin kendisinin ölümü halinde ailesine 10 milyon lira ödenir.

İşçinin iş kazası neticesi işyerinde ölmesi halinde 30 milyon lira iş kazası tazminatı (!) ödenir.

DEMİREL İMZALADI

Evet, Resmi Gazete'de yayınlanan ve altında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların imzası bulunan bu metne göre:

Mart 1999'da bu ülkede hálá ayda 65 milyon liranın (180 dolar) altında ücret alan, üstelik tersane gibi en ağır iş kolunda ve üstelik de sendikalı işçi var. Resmi asgari ücret yılbaşında brüt 78 milyon lira olduğu için herhalde ücret de 80 milyon liraya çıkartılıyor.

İşçinin aile fertlerinden birisi ölürse, kendisine 5 milyon lira (13 dolar) yardım yapılacak.

Evine bakan, kirasını veren, ailesini yediren-içeren işçinin ölümü halinde geride kalanlara 10 milyon lira (27 dolar) yardım yapılacak.

Ve en önemli madde: İşçi gemide kaynak yaparken oksijen tüpünün patlaması ile yanarak ve cesedinin parçaları etrafa yayılarak iş kazası sonucu ölürse, ailesine 30 milyon lira iş kazası tazminatı ödenecek. Evet, gemide çıkan yangın sırasında iş kazasında işi uğruna ölmüş işçinin can bedeli 30 milyon lira. Yani 83 dolar. 100 dolar bile değil.

30 milyon liraya, tersanelerin yoğun olduğu Tuzla'da tersanecilerin pek sevdiği ‘‘Balıkcı Mustafa’’da iki kişi yemek yiyemez.

Avrupa Birliği kapısını çalan 1999 yılı Türkiye'sinden bir Bengladeş manzarası. Herhalde bir açıklaması vardır.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı