ANKARA HABERLERİ

İş kazalarını önleme yeterli değil

Fadime KARAASLAN
11 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 17:10

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul son zamanlarda artan göçük kazalarını ve geçtiğimiz ay yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile Sendika Yasası’nı Ankara Hürriyet’e değerlendirdi.

Fadime KARAASLAN

GÖÇÜK denilince akla gelen yeraltı madenleri olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde Ankara’da metro inşaatlarında meydana gelen göçüğün vahim bir tablo oluşturduğunu söyleyen Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul “Başkent’in göbeğinde kaldırım çöküyor ve bir kişi hayatını kaybediyor. Toplum olarak iş kazalarını önleme kültürümüz çok düşük. Caydırıcılığı olan yasal düzenlemeler gerekiyor” dedi.

Ankara’da beş bin madenci bulunuyor

Ankara da madencilik iş koluna giren beş bini geçkin maden işçisi olduğunu belirten Akçul şunları söyledi:
“Sendika olarak maden işçilerinin yarısına örgütlüyüz. Ankara’daki örgütlü olduğumuz maden işletmelerinin çalışma koşulları iyi. Bu işletmelerde mekanizma sistemi var, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlem alınıyor. Bunda sendikanın varlığı kadar işverenin de hassasiyeti, iş sağlığı ve güvenliği kültürü önem taşıyor. Temel sorun sendikal örgütlülüğün olmadığı iş yerlerinde. Zaten toplu ölümlü iş kazaları da bu işyerlerinde meydana geliyor.”

İşçiler toplu sözleşme bekliyor

Sendika Yasası çıkmadan meclisin tatile girmesi toplu iş sözleşmesi yetkilerinin alınmasını olumsuz etkilediğini belirten Akçul “İş kolu istatistikleri açıklanmadığı için sendikalar toplu iş sözleşmesi için gerekli yetkilerini alamıyor. On binlerce işçi toplu iş sözleşmesi bekliyor” dedi.

İşte yenilikler

Sendika Yasası’nın işçiye getireceği yenilikleri ise söyle sıraladı:
“Sendika üyeliğinde ve istifada noter şartı kaldırılıyor. Yetki için yüzde 10 olan işkolu barajını yüzde bire indiriliyor. Hiçbir güvencesi olmayan amatör sendikacılara temsilci güvencesi getiriliyor. İş kollarını azaltıyor AB ve ILO’ya uyumlu hale getiriliyor. Sendikalara mali müşavir denetimi getiriliyor. Sendika temsilcilerinin iş güvencesi de yasada güçlendiriliyor.
 

Yasada genel grev yok

BU yenilikler dışında sendikanın beklediği fakat getirilmeyen yenilikler de olduğunu ifade eden Akçul, “Toplu iş sözleşmesi prosedürünü sadeleştirmiyor ve siyasi iradenin yetkisini ortadan kaldırmıyor. Genel grev, hak grevi hakkını getirmiyor. Halbuki, demokratik ülkelerde grev genel bir hak arama ve demokratik tepki verme biçimidir” dedi.

İş kazalarında tablo kötü

AKÇUL, “Türkiye’nin iş sağlığı ve güvenliği tablosu çok kötü, iş kazalarında dünya da üçüncü, Avrupa’da ise birinciyiz. Madencilikte ise bu durum
daha kötü, ölümlü maden kazalarında dünyada birinciyiz. Yüzbin ton başına düşen kömür üretimine düşen ölüm sayısı 200’ü geçiyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İş kazalarını önleme yeterli değil haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı