ANKARA HABERLERİ

İş kazalarında Avrupa birincisiyiz

Hürriyet Haber
03.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO) İş Sağlığı ve Güvenliği Raporu’na göre Türkiye’de yaklaşık her yedi dakikada bir iş kazası oluyor.

Hürriyet Haber

Kayıtdışı çalışanlar da göz önüne alındığında bu rakamların birkaç kat daha artacağına işaret edilen rapora göre Türkiye, iş kazalarında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü durumunda bulunuyor. MMO’nun hazırladığı raporda, SSK ve diğer resmi istatistiklerde, Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliğine gereken önemin verilmediği vurgulandı. Raporda, yasa, yönetmelik ve uygulamalarda yetersiz kalındığı belirtilerek, "Gerek işveren kesimi gerekse kamuda işveren konumundaki devlet, neo-liberal ekonomik politikaların da etkisiyle konuya gereken özeni göstermemekte" denildi. Türkiye’de yaklaşık her 7 dakikada bir iş kazasının meydana geldiği ve her 10.8 saatte bir çalışanın (her gün en az iki çalışan) hayatını kaybettiği vurgulanan raporda, her 5.5 saatte bir çalışanın "sürekli iş göremez" şekilde sakat kaldığı kaydedildi. Raporda ayrıca, SSK’lı olmayan kayıt dışı çalışanların uğradıkları ve SSK’ya bildirilmeyen iş kazaları da göz önüne alındığında bu oranların SSK istatistiklerinin birkaç kat üstünde olacağına işaret edildi.

DÜNYADA ÜÇÜNCÜ: Raporda, Türkiye’nin iş kazalarında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü olduğu vurgulandı. Raporda, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önemli bir sorun olmasının nedeninin ise, sanayileşmenin gelişimindeki sorunları ile birlikte iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili gerekli düzenleme ve yatırımların yapılmamasından kaynakladığı belirtildi. Raporda bir ülkenin iş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik politikalarının o ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmişlik düzeyiyle doğru orantılı olduğu kaydedildi. Rapora göre, yalnızca 2004 yılında 83 bin 830 iş kazasında 843 çalışan hayatını kaybetti. 1693 çalışan da sürekli iş göremez (sakat) durumuna geldi. 384 çalışanın ise "meslek hastalıkları"na yakalandığı kaydedildi. Rapora göre bu iş kazaları sonucu toplam 1 milyon 977 günlük "geçici iş görmezlik" oluştu ve çalışanlar hastanelerde toplam 54 bin 220 gün geçirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İş kazalarında Avrupa birincisiyiz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı