AYDIN HABERLERİ

İş Kazalarına Karşı Kendinizi Koruyor Musunuz?

IHA
30.10.2015 - 08:16Son Güncelleme :

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI MUHARREM DEMİRBİLEK

IHA

Ayyıldız İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da ise birinci olan Türkiye’de son yıllarda çıkarılan kanun ve yönetmelikler, iş kazalarının ve iş yerlerindeki risklerin en aza indirilmesi için büyük bir fırsat olduğunu belirterek doğru çalışmanın hayat kurtardığını söyledi.
Türkiye’de iş hayatında yaygın olan ‘Bana bir şey olmaz’ anlayışının artık son verilmesi gerektiğini ve bu konuda da yasal düzenlemenin yapıldığını kaydeden Ayyılzı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, ülkede her ay alınmayan basit tedbirlerle onlarca kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. İş güvenliğinde kaza olduktan sonra değil önceden tedbir almak gerektiğini belirten Ayyıldız İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, “Maalesef bir zamanlar emniyet kemerine olan direnç, ülkemizde de baret ve güvenlik kemerine karşı da vardı. Yavaş yavaş bu direnç de kırılmaya başladı. İş güvenliğinde tedbirler ve önlemler öncelikle tehlikeyi kaynağında önlemeye yönelik olmalıdır ve dikkatsiz olduğumuz durumlarda yaşanabilecek olayları önceden görüp gerekli korumayı sağlamamız gerekmektedir” dedi.
Çalışanların, kişisel koruyucu ve donanımları ile de risk durumunu minimuma indirerek olası kazalarda yaralanma ve can kayıplarını önleyebileceklerini ifade eden Demirbilek, “İnşaat işçisinden, marangoza, nalbantından demircisine kadar herkes alacağı basit tedbirlerle daha güvenli çalışabilir. Çalışanların göze tehlikeli madde sıçrama tehlikesi varsa koruyucu gözlük, ortamda toz varsa tozun yoğunluğuna göre uygun maske, kimyasal bir gaz varsa filtreli tam yüz maskesi ya da yarım yüz maskesi, çelik burunlu ayakkabı iş elbisesi kulaklık gibi malzemelerin sürekli kullanılması gerekiyor. İnsan vücudu taşıdığı her tür ek malzemeye karşı direnç gösterir. Bu nedenle de çalışanlar bu tür koruyucu donanım kullanmayı tercih etmiyorlar. Rahatlığınız mı önemli yoksa canınız mı? İş kazası sayılarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü olduğumuzu düşündüğümüzde ‘bana bir şey olmaz cümlesi’ anlamını kaybetmektedir. Her an bir şey olacakmış gibi endişe duyarak çalışma yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden İş Kazalarına Karşı Kendinizi Koruyor Musunuz? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 08 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İş Kazalarına Karşı Kendinizi Koruyor Musunuz? haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı