Gündem Haberleri

  İş güvenliğine AB damgası

  Hürriyet Haber
  22.12.2001 - 15:24 | Son Güncelleme:

  İpragaz, Avrupa Birliği tarafından hazırlanan OHSAS 18001 (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi) sertifikası aldı. AB ülkeleri arasında uygulanan ve işçi sağlığı konusunda İngiliz ve Alman uygulamalarının bir sentezi olarak hazırlanan sertifika işçi sağlığı ve güvenliği performanslarını artırma ve yönetim koordinasyonu sağlayarak verimliliği geliştirmeyi hedefleyen, bu doğrultuda çalışmalar yapan şirketlere veriliyor. İpragaz bu belgeyi OHSAS 180001 sertifikasını veren üç firmadan biri olan Almanya kökenli Rheinland-Westfalen TÜV şirketinden aldı.

  İpragaz Genel Müdürü Selim Şiper sertifikayı almak için üç aylık bir hazırlık çalışması yaptıklarını söylüyor:

  ‘‘Sertifikanın içerdiği şartlar basit değil. En önemli özelliği işçi sağlığına dair attığınız her adımda belegeleme yapmak ve hesap vermek zorunda olmanız. Bu nedenle sertifika AB üyesi ülkelerdeki şirketler için henüz bir zorunluluk değil. Ancak birkaç yıla kadar AB sınırları içinde her şirketin bu belgeyi alma zorunluluğu olacak.‘‘

  Sertifika sahibi kuruluşların yapma zorunda oldukları başlıca yükümlülükler şöyle: Çalıştığınız sektörü göz önünde bulundurarak işçinizin ne tür tehlikelerle karşı karşıya olduğunu araştırmak. Çalışanların düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi. Tüm çalışmaların belgelerle kanıtlanması.

  Şiper, belgenin çalışanlar ve işverenler üzerinde zorlayıcı etki yapması nedeniyle önemli bir aşama olduğunu düşünüyor: ‘‘Çalışanlar sertifika nedeniyle daha güvenli hissediyor, bazı prosedürleri yerine getirirken daha titiz davranıyorlar. Belgeyi veren firmanın iki yılda bir denetim yapması nedeniyle işverenler yaptıkları her şeyi belgelemek zorunda kalıyorlar. Amaç şirketin yalnızca para kazanmayı değil çalışan sağlığını da düşündüğünü zorunda olduğunun kanıtlanması.‘‘

  İpragaz Türkiye'de OHSAS 180001 sertifikası sahibi olan altı şirketten biri. Diğerleri şunlar: Hoechst, Divapan, Vinsan, Borçelik, Meda.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı