İZMİR HABERLERİ

İş fikri yarışması düzenlendi

DHA
29.09.2017 - 10:10 Son Güncelleme :
DHA

TÜSİAD’ın, 2011 yılından bu yana vizyoner genç girişimcileri ortaya çıkarmak ve inovatif fikirleri iş dünyası ile buluşturmak vizyonuyla düzenlediği “Bu gençlikte iş var" iş fikri yarışmasının yeni dönem tanıtımı, Yaşar Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

TÜSİAD’ın üniversite öğrencilerine yönelik iş fikri yarışması “Bu gençlikte iş var" 2018 dönemi ilk tanıtım toplantısı ile girişimcilik paneli ve gençlik platformu çalıştayı, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü'nde yapıldı. Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Yaşar Üniveristesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Melda Çele, TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Çalışma Grubu Başkanı Bedii Can Yücaoğlu, Çalışma Grubu Üyesi Pınar Süt Ürün Müdürü Bilge Kalpaklıoğlu, TÜSİAD yetkilileri, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, iş dünyası ve girişimcilik ekosisteminin önemli aktörleri, akademisyenler ve genç girişimci öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, “Girişimcilik ekosistemi ve üniversitelerden çıkan genç girişimciler adına çok olumlu gelişmeler yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Selin Küçük ve 3 öğrencimizden oluşan ekip, yarışmada finale kalan 12 proje arasında yer almıştı. Bu yıl da üniversitemizden yarışmaya yönelik büyük ilgi var" dedi.

EN FAZLA BAŞVURU İZMİR’DEN

Yarışmanın yeni döneminde, Türkiye’nin farklı şehirlerine girişimciliği yayma hedefiyle yola çıktıklarını belirten TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Çalışma Grubu Başkanı ve MAP Yatırım Direktörü Bedii Can Yücaoğlu, üniversite öğrencisi genç girişimci adaylarının gerekli mekanizmalar ile desteklendikleri takdirde, Türkiye’nin büyümesi ve kalkınmasında kilit bir rol oynayacaklarını söyledi. Yücaoğlu, şunları söyledi:

“İzmir en fazla başvuru aldığımız illerin başında geliyor. İzmir’in girişimcilik ekosisteminin Türkiye için önemli bir potansiyel olduğuna bunda da üniversitelerin büyük etkisi olduğuna inanıyorum. Girişimcilik, TÜSİAD’ın en önem verdiği konulardan başında geliyor. Girişimciliği güçlendirmek ve girişimcileri desteklemek için çalışıyoruz. Girişimci adayı üniversitelileri de Bu Gençlikte İş Var yarışması ile destekliyoruz. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler dikkate alındığında, Türkiye’nin elindeki en büyük fırsatlardan biri, gençliğin girişimcilik kaslarını geliştirmek ve değer yaratmasından geçiyor. Bu nedenle 2017’de başlattığımız TÜSİAD girişimcilik ekosistemi projesiyle Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi, dünyada girişimcilik konusunda önde gelen şehirlere sahip olmayı hedefliyoruz. 2011’den bu yana düzenlediğimiz yarışmayla, gençlerin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak değerlendirmesi için çalışıyor, girişimcilik ruhunu yüreklendiriyoruz. Geçen yıl Türkiye’nin 73 ilindeki 152 üniversitesinden 3 bin 700’ü aşkın öğrencinin başvurduğu yarışmamıza, yeni dönemde de yoğun ilgi beliyoruz."

Panelde Mazars Denge CEO’su Dr. İzel Levi Coşkun, UBS Türkiye Yönetici Müdürü Yeşim Sümerkan Toraman ve KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Seçil Şendağ, girişimci gençlere, yarışma başvuru süreci, sonrasındaki aşamalar, yapmaları ve dikkat etmeleri gerekenleri anlatarak deneyimlerini paylaştı. Kuika Yazılım Kurucusu Murat Ihlamur, Hamsi Finger Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gediz, Glocalzone Kurucusu İclal Keskin ve Althernas Kurucusu Abdullah Kiremitçi, kendi girişimcilik öykülerini, karşılaştıkları zorlukları ve başarıya nasıl ulaştıklarını anlattı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

KUTU

YARIŞMA HAKKINDA

Yarışma, üniversite öğrencilerinin girişimciliğe ilişkin farkındalığını artırmayı, gençlere girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmayı ve genç girişimci adaylarının TÜSİAD üyelerinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanmasını hedefliyor. Her girişimci adayı sadece bir ekiple ve her ekip sadece bir fikir ile yarışmaya başvurabiliyor. Alınan başvurular, en az iki yatırımı olan ve/veya Bireysel Katılım Sermayesi lisansına sahip melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosisteminin lider isimlerinin oluşturduğu bağımsız bir ön jüri tarafından değerlendiriliyor. Ön elemeyi geçen ekipler, yarışmanın Eğitim Kampı etabında, aralarında akademisyen, girişimci ve uzmanların bulunduğu eğitmenlerden ihtiyaç doğrulamadan pazara çıkış stratejilerine, fizibiliteden etkin sunum tekniklerine kadar farklı konularda eğitimler alıyor. 3 günlük eğitim boyunca geliştirilen iş planları, kampın son gününde TÜSİAD üyelerine sunuluyor ve seçilen ekipler yarışmanın bir sonraki etabı olan rehberlerle çalışma sürecine geçmeye hak kazanıyor. TÜSİAD rehberleri ile çalışarak iş fikirlerini geliştirme ve iş planlarını hazırlama imkanı bulan yarışmacılar, gerçekleşecek ödül töreninde final jürisine sunumlarını yapıyor. Bu sunumların ardından dereceye girenler ödüllendiriliyor. Ayrıca, yarışma sonunda en çok başvuru yapan üniversiteye TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı veriliyor.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İş fikri yarışması düzenlendi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı