İş dünyasının acı kaybı

Hürriyet Haber
19 Temmuz 2012 - 11:00Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 15:12

Yazılım sektörünün en büyük şirketlerinden Datateknik’in Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koç dün New York’ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

40 yaşında hayata veda eden Sait Koç'un cenazesi yarın uçakla Türkiye’ye getirilecek. Koç’un Cumartesi Elazığ’da ya da İstanbul’da toprağa verilmesi bekleniyor.

Sait Koç, 1989 yılında Datateknik şirketini kısa süre içinde dünya çapındaki şirketlerle ortak operasyonlara imza atabilen bir yapıya ulaştırmıştı. Bu başarıyı da kendi tırnakları ile kazıyarak çalışarak elde etmişti.

Datateknik ile kamu, savunma sanayi ve güvenlik, telekomünikasyon, eğitim, ulaştırma, finans, medya, inşaat ve özel sektörde birçok projeye imza atan Koç, bir dönem Meteksan Bilişim ve Metropol’de de görev almıştı. Koç, Bilsoft, Mobilera ve Atılım şirketlerinde de yönetim kurulu üyesi görevlerini üstlenmişti.

Son dönem savunma sanayine yönelik projelere ağırlık veren Datateknik yıl sonunda  426 milyon TL ciro hedefliyordu. Şirket son dönemde TRT için yaptığı "Sayısal Arşiv Sistemi Yenileme Projesi" ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının güvenlik altyapısı dahil tüm ağ altyapısını yenileme işi ile öne çıkmıştı. Datateknik'in İSKİ için oluşturduğu kayıp kaçağı azaltacak projesi de Intermec tarafından Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 2010 yılının en başarılı projesi seçilmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı