ANTALYA HABERLERİ

Antalya İş Dünyasından 'Uzlaşı Çağrısı'

Salim UZUN/HÜRRİYET
13.10.2017 - 14:17 |Son Güncelleme :

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize restleşmesi Antalyalı patronları tedirgin etti. Döviz hareketlerine vurgu yapan iş dünyası temsilcileri, gerilimin bir an önce düşürülmesini bekliyor.

Salim UZUN/HÜRRİYET

TÜRKİYE ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında yaşanan ‘vize krizi’ Antalyalı iş dünyası temsilcilerini tedirgin etti. İki ülke arasında yaşanan gerilimin bir an önce düşürülmesi gerektiğinin altını çizen patronlar, iki ülkenin siyasi temsilcilerine uzlaşı çağrısında bulundu.

‘TÜRKİYE’NİN MESELESİ’

Yaşanan krizi sadece Antalya açısından değil, Türkiye bazlı değerlendirmek gerektiğini kaydeden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “ABD ve Avrupa ülkeleriyle yaşanan her tür gerilim iş dünyasına olumsuz olarak yansıyor. Tabi ABD gibi bir ülkeyle vize sorunu yaşamak da sektörleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu süreç bir an önce normalleşmeli” dedi.

‘KRİZİ AŞMALIYIZ’

“İş dünyası fırtınalı denizi sevmez” diyen Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar, “Biz her zaman limanda olmak isteriz. Ülkemizin ithalata bağımlılığı yüzde 65-70 seviyelerinde. Durum böyle olunca yaşananların dolar üzerindeki etkisi maliyetlerimizi yükseltiyor. Bir an evvel bu kriz aşılmalıdır” diye konuştu.

 ‘İLİŞKİLER NORMALLEŞMELİ’

 Sadece ABD değil, Avrupa ülkeleriyle de ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğinin altını çizen Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Akın Tabaklar, şöyle dedi: “Gerginlik çok üst seviyelere çıktı. Bu durum tüm iş dünyasını tedirgin ediyor. Ancak sadece ABD ile ilişkilerin düzelmesi yetmez. Türkiye artık Avrupa ülkeleriyle de ilişkilerini normalleştirmelidir.”

‘SAĞDUYULU OLMALIYIZ’

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Erdoğan, “Vize krizinde diplomatik süreçler işletilmeli, uluslararası müttefik iki ülke arasında sağduyulu çözüm önerileri geliştirilmelidir. Aksi halde iki ülke arasındaki anlaşmazlıklar, ülkeler arasında ekonomik ve sosyal ilişkilere de zarar verir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya İş Dünyasından 'Uzlaşı Çağrısı' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2017 tarihinde saat 14 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya İş Dünyasından 'Uzlaşı Çağrısı' haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:28
 • Güneş
  07:53
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı