Ege Haberleri

  İş dünyasında kaygılı sevinç

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  19.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Daha önce yapılan itirazlarla yargı süreçlerine takılan Yeni Kent Merkezi Planı’nın onaylanmasına sevinen iş alemi, “Yeni bir itiraz vicdansızlık olur” mesajı verdi.

  İZMİR kamuoyunda, gökdelenleriyle ünlü Manhattan Projesi olarak bilinen ve Alsancak Limanı’yla Turan arasında kalan 471 hektarlık alanı kapsayan Yeni Kent Merkezi Planı’nın onayında son aşamaya gelinmesi sevinç yarattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 1/1000 ölçekli plana onay vermesiyle birlikte yatırımcılar, askı süresinin dolmasını ve ruhsat almayı bekliyor. Sevincinin yanında kaygılarını da dile getiren iş dünyası temsilcileri, yatırım tutarı 2 milyar doları aşan 20’ye yakın projenin tıkanmaması için yeni bir itiraz süreci yaşamak istemediklerini dile getirdi. İşte görüşler...

  SANCAK: ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

  Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, yatırımların başlamasıyla 15-20 bin kişinin istihdam edileceğini vurguladı, şöyle dedi: “Zeminin sağlam olmadığı söylendi. Oysa, yaptığımız tetkikler bölgenin Alsancak ve Mavişehir’den çok daha sağlam zemine sahip olduğunu ortaya koydu. Bunu bilim söylüyor. Günümüzde denizin ortası doldurulup şehirler inşa ediliyor. Umarım herkes elini vicdanına koyar.”

  YORGANCILAR: ÖZEL YASA ÇIKARILMALI

  Bu yatırımlarla birlikte inşaat sektörüne bağlı 2 bin iş kolunun da harekete geçeceğine dikkat çeken Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, özel bir yasayla sorunun çözülebileceğini kaydetti. Yorgancılar, projelerin EXPO 2020 vizyonu için de önemine dikkat çekti, “İzmir’in önündeki engellerin en önemlilerinin başında mahkeme süreçleri geliyor. Bundan sonra engelsiz yatırımlara başlanmasını temenni ediyoruz” dedi.

  NASIR: KISIRDÖNGÜDEN ARTIK UZAK DURULMALI

  İzmir Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir’in her şeyden önce bütünsel bir planlamaya ihtiyaç duyduğunu dile getirdi, şunları kaydetti: “İzmir’in önünün açılması lazım. Kısırdöngü çekişmelerden uzak kalarak İzmir’i hak ettiği noktaya getirecek projelerin engellenmemesi gerekiyor. Bu tür planlar zaten belediye kontrolünden geçiyor. Projeyle birlikte İzmir’e prestij binalar kazandırılacak.”

  GÜLEROĞLU: DENİZDEN GÖRÜNEN 11 BİNA VAR

  İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, kentin denizden görünecek yükseklikte sadece 11 binasının bulunduğunu vurguladı, şöyle konuştu: “Bu, içler acısı bir durum. Umarım bu süreci itirazsız bitiririz ve büyük istihdam sağlayacak, EXPO 2020 vizyonuyla örtüşen bu projeler hayata geçer. İstanbul ve İzmir’de inşaat sektörü doygunluğa ulaştı. İzmir’de çok büyük potansiyel var. Şu anda o bölgede para harcamış yatırımcıların da soğumaması gerekiyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı