Ege Haberleri

  İş dünyası vergi müjdesi bekliyor

  Hürriyet Haber
  04.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Spor kulüpleri ve belediyeleri rahatlatan torba kanun, iş dünyasını umutlandırdı. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, borçları ödeme süresinin 3’ten 7 yıla çıkarılmasını istedi.

  İZMİR Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kamuya olan borçlara ödeme kolaylığı getiren torba kanun tasarısında, spor kulüpleri ve belediyeler için yapılan düzenlemenin, iş alemi için de uygulanmasını istedi.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda borçlu kulüpleri rahatlatmak amacıylla kamuya olan borçların 7 yılda 42 taksitle ödenmesine olanak sağlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Demirtaş, iş dünyası olarak vergide müjde beklediklerini belirtti ve “Sıra bizde mi?” diye konuştu.

  KRİZ SÜRÜYOR

  Borçların yeniden yapılandırılması için başta Başbakan Erdoğan olmak üzere taleplerini ilgililere ilettiklerini belirten İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, ayrıca Plan ve Bütçe Komisyonu’nun kurduğu alt komisyona katılarak iş aleminin görüşlerini aktardıklarını, komisyon üyelerinin de desteğini aldıklarını dile getirdi. İzmir iş alemi olarak, açıklanan paketi memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Demirtaş, diğer yandan krizin etkilerinin hala devam ettiğini kaydetti. Özellikle ekonomisi ihracata dayalı İzmir’de mükelleflerin vergi borcundan ziyade piyasaya borçlarını ödeyip ayakta kalmaya çalıştığını anlatan Demirtaş, “Bu nedenle düzenlemeyi olumlu bulmakla birlikte yeniden yapılandırmanın daha uzun vadeli olmasını talep ediyoruz” dedi.

  BEKLENTİLER

  Ekrem Demirtaş, “Bizler de aynı beklenti içindeyiz” diyerek, vergi davalarında mükellefin uzlaşmaya yanaşması için vadenin uzun olmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Demirtaş, “Bu vadenin uzaması masaya oturmaya ve ihtilafı sonlandırmaya da yardımcı olacak. Çünkü, özellikle gümrükle ilgili çok yüksek cezalar var. Bunlar genellikle mükellef lehine sonuçlanıyor” dedi.

  ihracat kuru büyük sorun

  İZMİR’de 1971 yılında kalıp imalatı üzerine kurulup, aranan bir plastik yan sanayi firması haline gelen Işık Kalıp Sanayi’nin ortaklarından Işık Kaftan, ihracatta en büyük sorunun kurlardan kaynaklandığını söyledi. İAOSB yayın organı Haber Dergisi’ne üretimlerinin yüzde 80’ini ihracata yönlendiren firmanın 55 ülkeye mal gönderdiğini anlatan Kaftan, “Ne yazık ki şu anda yürütülen politika ihracatçıyı düşünen bir politika değil. İhracatçıyı düşünmeyen bir ekonomide üretimin devamı mümkün olmaz. Üretim yapılmayan bir ülke ise gelişemez” diyerek, şöyle devam etti;

  Çok yazık oluyor

  “Biz sanayici, üretici ve ihracatçının beklentisi kurların düşürülmemesi. Enflasyonu düşürelim, ama tükenmiş üretimle değil. Üretim yok, bitmiş, ama enflasyon da yok. Ne kadar güzel mi diyeceğiz? Böyle şey olmaz.” İhracatın geliştirilmesi için kur politikasının mutlaka düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Işık kaftan, “Kur yüzünden batan ihracatçılar var. Bu firmalarda yüzlerce kişi çalışıyor. Çok yazık oluyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı