İş dünyası şokta: Büyük ve ani oldu

Hürriyet Haber
14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Motorlu taşıtlar, içki, sigara ve cep telefonunda ÖTV çeşitli oranlarda artırıldı. ÖTV zammının ardından iş dünyasından yapılan değerlendirmelerde vergi artışının büyük ve ani olduğunu dile getirildi.

ODD: BU ARTIŞ BÜYÜK BİR YÜK GETİRECEK

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, “Bu artış sektöre büyük bir yük getirecek, geçiş süreci olmaması nedeniyle, stok yönetimi açısından ciddi zorluk ve ek maliyet yükleyecektir” dedi

Sektörün köklü vergi düzenlemelerine ihtiyaç duyduğunu, bu düzenlemeleri her zaman kendilerinin de istediğini hatırlatan Bayraktar, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin küresel oyuncu olması ve sektörün geliştirilmesi, büyütülmesi ve daha cazip hale getirilmesinin gündemde olduğu şu günlerde, yapılan büyük ve ani değişikliklerin gerek pazar, gerek yatırım ortamı açısından uzun vadeli karar almayı zorlaştırdığına inanıyoruz. Bu değişiklik basit değil, etkisi çok büyük bir değişikliktir. Bu nedenle, böyle büyük değişikliklerde kısa da olsa bir geçiş sürecinin muhakkak olmasını tercih ederdik" dedi.

TOYOTA: GLOBAL ŞİRKETLERİN BAKIŞINI DEĞİŞTİRECEKTİR

Bugün açıklanan vergi artışını  ani olarak değerlendiren ve global şirketlerin ülkemize bakışını ve ülkemizdeki ekonomik istikrara dair görüşlerini de değiştirdiğini savunan Toyota CEO'su Ali Haydar Bozkurt, şöyle konuştu:

"Bu düzenleme, ülke gündeminde yerli marka oluşturmanın yer aldığı bir dönemde yatırım yapmayı planlayan yerli ve yabancı yatırımcıları da düşündürecektir. Otomotiv sektöründe 5-10 yıllık dönemleri kapsayacak vergi planlarının yapılması, otomotiv strateji belgesinde de bahsi geçen çevreci otomobillere yönelik vergi sistemlerinin geliştirilmesi, geleceğin daha net görülebilmesi için önemlidir. Bugün açıklanan ÖTV artışı toplam pazarın yüzde 35’sini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu artış 2011 ve sonrasında toplam pazara negatif olarak yansıyacaktır."

VOLVO: ZAMAN VERİLMELİYDİ

Volvo Car Türkiye Müdürü Torben Eckardt, ÖTV artışının birçok şirket üzerinde çok önemli ve beklenmeyecek negatif etkileri olacağını söyledi. Eckardt, şöyle konuştu:

"Birçok otomotiv şirketi için bu kararın adil olmadığını düşünüyorum çünkü otomotivde özellikle sipariş ve stokla ilgili kararlar bir günde alınamaz. ÖTV artışına konu olan silindir hacmine sahip araçların birçoğu üretilmiş durumda. Önemli bir kısmı şu anda Türkiye’ye geliyor ya da ulaştı, stoklarda bekliyor. Siparişlerini veren ya da stoklarında bulunduran markalar için hem ciro hem de gelir düşüşleri kaçınılmaz olacak. Bu markalar stoklarını eritmek için yüksek miktarda indirim yapmak zorunda kalacak.

Aslında bize göre hükümet, bu planını farklı şekillerde uygulayabilirdi. Bütün otomotiv şirketlerine bir mektup yollayarak, 30 günlük bir süre öncesinde bu değişikliği haber verebilir, şirketlerin mevcut üretim hattına müdahale etmeleri sağlanabilirdi. Oysa şimdiki durumda bütün araçlar zaten ithal edilmiş durumda olduklarından, cari dengeye yine negatif etkisi olacak."

HYUNDAI: GÜVENİMİZ TAMDIR

Döviz kurlarındaki artışın fiyatlara yansımasına ek olarak ÖTV oranlarındaki ayarlamanın da fiyat üzerindeki etkisinin 1600 CC'nin üzerinde motor hacmine sahip D, E ve SUV segmentlerindeki araçlarda talep azlığı yaratacağını dile getiren Hyundai Assan Yurtiçi Satış, Satış Sonrası ve Pazarlama Genel Müdürü Ümit Karaarslan, geçmiş dönemde gerekli görüldüğü durumlarda sektöre destek olmak amacıyla ÖTV oranında indirimlerde yapılarak otomotiv sektöründe talep artışı sağlandığı, daha sonra ise yeniden arttırıldığını kaydetti.

Karaarslan, “Bu kısa dönemli ve stok-sipariş süreçleri ile maliyet artışı gibi çeşitli sorunlara yol açabilecek önlemlerin yanında, hükümetin otomotiv sektörü için belirlediği strateji planı doğrultusunda makro düzeyde, kalıcı ve biz otomotiv şirketlerinin geleceğe yönelik doğru planlar yapmamıza imkan verecek, otomotiv sektörünün önünü açacak binek otomobil üretim kapasitelerimizi arttıracak vergisel tedbirleri ve diğer teşvikleri oluşturacağına olan inancımız ve güvenimiz tamdır” dedi.

RENAULT: HER TÜRLÜ MALİYET SAYIŞI ETKİLER

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ÖTV artışına ilişkin kapsamlı değerlendirmede bulunmazken, “Otomobil fiyatlarına gelen her türlü maliyet artışı satışları aksi yönde etkiler” dedi.

DOĞUŞ OTOMOTİV: SAYGI DUYUYORUZ

Doğuş Otomotiv A.Ş'den yapılan açıklamada ise “ÖTV artış kararına saygı duyuyoruz. Distribütörlüğünü yaptığımız 14 marka ve ürün gamımızda 100'ün üzerinde modele sahibiz. Bu çerçevede farklı senaryolar üzerinde çalışmalarımıza hızla başladık.

Konuyu tüm birimlerimizle değerlendiriyoruz. İlgili artışın tüketicilerin alım kararlarına olan etkisini gözlemleyerek, uygulamalarımızı hızla hayata geçireceğiz” denildi.

TESK: ZAMLAR KAÇAĞI ARTIRIR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "içki ve sigaraya yapılan ÖTV zammının kaçağı arttıracağı" uyarısında bulundu. Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, ÖTV'ye yapılan yeni düzenlemeye ilişkin, “Otomobil ve cep telefonunda tamam, ama içki ve sigaradaki ÖTV artışı cari açığa etki etmez, kaçağı artırır” değerlendirmesinde bulundu.

CHP: VERGİ ÖNLEMLERİ ÇÖZÜM DEĞİLDİR

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ÖTV'deki artışı değerlendirirken, bunun bir çözüm olmadığını, hükümetin ekonomi politikasını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Hamzaçebi, ÖTV'deki artış ve iktidarın ekonomi politikasına ilişkin Mecliste basın toplantısı düzenledi. Vergi artışlarının gerekçesinin bütçe ihtiyaçları ile ilgisi olmadığını belirten Hamzaçebi, bu önlemlerin, doğrudan doğruya cari açıkla ilgili olduğunu söyledi.

Vergi artışlarının cari açığa karşı önlem olarak düşünüldüğünü değerlendirirken, ekonomideki gelişmeleri göz önünde bulundurmakta yarar olduğunu anlatan Hamzaçebi, “Bunları 5 başlıkta toplamanın mümkün olduğunu görüyoruz. Birincisi, kurda ciddi bir yükseliş yaşandı. Türk Lirası son üç ayda yüzde 30'a varan oranda değer kaybetti. İkincisi, cari açıkta bir düşüş oldu. Üçüncü gelişme, dışarıdan döviz girişinde meydana gelen azalma. Dördüncüsü enflasyondaki yükseliş, beşincisi ise büyümedeki düşüştür” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı