İş dünyası 98'de seçim istemiyor

Hürriyet Haber
05 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 05 Nisan 1998 - 00:01

Hürriyet Dergi Grubu'na bağlı Ekonomist Dergisi'nin geleneksel üçer aylık ‘‘Zirve Anketi’’ne katılan 220 iş adamı ve profesyonel yönetici, ‘‘Erken seçim 99 baharından önce olmasın’’ görüşünde birleşti. İş dünyası, hükümetin özelleştirmede attığı adımları başarılı buldu.

Hükümet gibi, iş dünyası da erken seçimin 1999 ilkbaharında yapılmasından yana. Bu yıl seçim istemeyen iş dünyası, ayrıca yapılacak seçimde ANAP ile DYP ve CHP ile DSP olmak üzere sağ ve sol partilerin birleşmesi gerektiğini savunuyor.

Haftalık Ekonomist Dergisi'nin gerçekleştirdiği ‘‘Zirve Anketi’’ne katılan 220 işadamı ve yöneticinin yüzde 45.96'sı seçim için 1999 ilkbaharını uygun görüyor. Ancak iş dünyasında erken seçimi gereksiz bulanlar da oldukça fazla. Ankete katılan işadamlarının yüzde 35.35'i erken seçime karşı çıkıyor.

İTTİFAKSIZ OLMASIN

Siyasi partiler arasında ittifaklar kurulmadan gidilecek bir seçimin bugünkü siyasi tabloya benzer bir sonuç çıkaracağını savunan iş dünyasında, ankete katılanlardan yüzde 86.07'si DYP ile ANAP'ın, CHP ile de DSP'nin seçimlere birleşerek girmeleri gerektiğini söylüyor. İş dünyasına göre, olası bir seçim sonucunda da ANAP birinci, FP ikinci, DYP üçüncü, CHP dördüncü ve DSP de beşinci parti olarak çıkacak.

Ankete göre iş dünyasında, Başbakan Mesut Yılmaz'ın hükümeti ‘‘irtica tehlikesi’’ne karşı uyaran askerlere karşı yaptığı çıkışı haklı görenlerin olmasına karşın, bu çıkışı haksız bulanlar da oldukça fazla. Ancak iş dünyası yüzde 66.1'lik bir oranla ordunun irtica konusunda hükümeti uyarmasını doğru buluyor.

VERGİDE KISMEN ADALET

Vergi Yasası konusunda iş dünyası çok iyimser değil. ‘‘Vergi adaleti’’nin sağlanması iddiasıyla ortaya konan vergi tasarısı pek inandırıcı bulunmuyor. Bu konuda işadamlarının yüzde 66'lık çoğunluğu Vergi Reformu'nun vergi adaletini kısmen sağlayabileceğini düşünüyor. Vergi adaletinin bu şekilde sağlanamayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 24.76.

Zirve Anketi'nde terörden demokratikleşmeye, dış politikadan Susurluk olayına kadar 11 ayrı konudaki hükümet icraatına 1'den 10'a kadar not veren işadamlarına göre hükümetin karnesi zayıfladı. Üç ay önce yapılan ankete kıyasla hükümete verilen notların ‘‘özelleştirme’’ dışında tümü düştü. Hükümetin daha önce 3.93 olan özelleştirme notu 5'e çıktı. Bu not yükselmesi, İş Bankası'nın Özelleştirme İdaresi'nin portföyünde bulunan hisselerinin ikinci halka arzı için düğmeye basılması ve Türk Telekom, Petkim ve Petrol Ofisi'nin bu yıl içinde özelleştirilmesi için hükümetin gösterdiği kararlılıktan kaynaklandı. İş dünyası hükümete en düşük notu ise 10 üzerinde 3.2 ile ‘‘Susurluk’’ olayında gösterdiği çabaya verdi.

İŞLER İYİ DEĞİL

Ankete katılan işadamları ekonomi konusunda ise oldukça iyimser. Önümüzdeki üç ay içinde işlerinin açılmasını bekleyenlerin oranı yüzde 31.86. Üç ay önce yapılan ankette bu oran yüzde 19.40 olarak gerçekleşmişti. Ne var ki, aradan geçen bu üç aylık dönemde iş dünyasında işler kötü geçmişe benziyor. Bir önceki ankette ‘‘işlerinin açıldığı’’nı söyleyenlerin oranı yüzde 26.07 iken bu kez bu oran yüzde 16.50'ye düştü. Buna karşın ‘‘işler kötüye gitti’’ diyenlerin oranı da yüzde 13.67'den 27.67'ye çıktı.

Anketten yüzde 78 enflasyon çıktı

Ekonomist Dergisi'nin ‘‘Zirve Anketi’’ne göre, hükümetin 1998 bütçesinde enflasyon hesabı yüzde 64 olsa da işadamları yılsonu için hesaplarını yüzde 78'lik bir orana göre yapıyor. İşadamlarının dolar kuru ve büyüme hızı oranlarındaki tahminleri de hükümet hedeflerinin üzerinde. Hükümetin 1998 sonu için dolar kuru hedefi 315 bin lira iken, işadamları doların yıl sonunda 360 bin lira olacağını tahmin ediyor. Büyüme oranı konusunda da iş dünyası ve hükümet hedefleri birbirini tutmuyor. Hükümetin 1998 bütçesindeki ekonomik büyüme oranı yüzde 3 iken, iş dünyası bu büyümenin yüzde 4.3 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı