Ege Haberleri

  İş dünyası

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hasat makinasına üreticinin ilgisi

  AKHİSAR'da kurulu Anadolu Makina'nın piyasaya sunduğu Carratu Leonardo markalı Zeytin Hasat Makinaları, üreticilerden büyük ilgi gördü. Zeytin hasat makinalarıyla, ağaçlara hasar vermeden zeytinlerin toplandığını belirten Anadolu Makina'nın sahibi İsmail Sarı, ‘‘İtalya'dan ithal ettiğimiz makinalar, budama da yapabiliyor, 6.5 kilogram ağırlığıyla sırtta taşınabiliyor. Bu özellikleri sayesinde son yılların gözde ürünleri arasında yer alacak’’ dedi.

  Cevher grubu akü üretecek

  CEVHER Grubu'nun pazarlama şirketi Cevher Lastik ve Otomotiv Ürünleri Pazarlama A.Ş., lastikten sonra kendi markasıyla fason olarak akü ve jant üretimine geçerek, dünya pazarlarında yer almaya hazırlanıyor. İç ve dış piyasada satışlarını 7.5 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen şirket, CDS markasıyla üretilecek aküler, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Güney Afrika ve Fransya'ya ihraç edilecek.

  KİPA’da Ege günleri devam

  EGE'de doğup büyüyen ve yatırımlarını öncelikle Ege Bölgesi'ne yaymayı hedefleyen KİPA'nın, bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği ‘‘Ege Günleri’’ sürüyor. Bornova, Çiğli ve Gaziemir mağazalarında devam eden ve 3 Kasım'da sona erecek etkinlikler çerçevesinde, eski İzmir fotoğrafları, Ege'ye özgü kilim, sedir, bakır ve kostümlerden oluşan köy evi dekorasyonları KİPA müşterilerinin beğenisini kazanıyor. ‘‘Ege Günleri’’ kapsamında seyirlik halk oyunları, Türk halk müziği gibi etkinliklere de yer veriliyor.

  Ege Seramik’te ihracat atağı

  EGE Seramik, geçtiğimiz hafta Türkiye ile ABD arasındaki en büyük seramik ihracatı anlaşmasına imza attı. ABD'nin en büyük seramik karo üreticisi ve dağıtıcısı Daitile İnt. İnc. firmasıyla anlaşma imzalayan Ege Seramik, 1 milyon metrekare seramik karoyu 2001 yıl sonuna kadar ihraç edecek. Anlaşmayla, Ege Seramik ABD'ye ihracat ettiği 2.5 milyon metrekarelik seramik karo ihracatını, 3.5 milyon metrekareye yükseltmiş olacak.

  BTM’nin hedefi Ege'de ilk 100

  YATIRIMLARINI sürekli arttırarak, ihracata ağırlık veren BTM (Bitümlü Tecrit Malları) A.Ş., İstanbul Sanayi Odası'nın en büyük bin sanayi kuruluşu arasında 753'üncü oldu. Şirketlerin 1999 yılı performansları dikkate alınarak, yapılan araştırmada, geçen yıla göre 14 basamak birden yükseldiklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, ‘‘Geçtiğimiz yıl Ege Bölgesi'nde de 103'üncü sırada yer aldık. 2001 hedefimiz Türkiye'de ilk 500, Ege'de ise ilk 100 sanayi kuruluşu arasında yer almak’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı