İş başvurusu gibi virüs

Hürriyet Haber
28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, Microsoft Outlook programı ile yayılan çok tehlikeli yeni bir virüs uyarısında bulundu.

FBI'ın açıklamasına göre, elektronik posta sistemiyle yayılan virüs, ülkedeki birçok firmanın bilgisayarlarını etkiledi. Konu kısmında ‘‘Killer Resume- Janet Simons’’ yazan ve açılmasıyla birlikte bilgisayardaki e-posta adreslerine yayılan virüs bilgisayardaki bazı dosyalarını da sildi. Yetkililer bu tür e-postaların açılmadan silinmesi gerektiğini kaydetti. Antivirüs endüstrisinin virüsü safdışı bırakacak bir program üzerinde çalışmaya başladığı da açıklandı. Virüsün önümüzdeki üç gün içinde hızla yayılacağına dikkati çeken yetkililer, yarın ABD dışındaki ülkelerin iş gününün ilk saatlerinde virüsten etkilenebileceğini, ABD'de ise salı günü etkili olmaya başlayacağını bildirdi.

Symantec adlı Antivirüs Araştırma Merkezi ilgilileri, e-posta mesajının, ‘‘To director of Selas/Marketing Attached is my resume with a list of references contained within. Please feel free to call or e-mail me if you have any further questions regarding my experiance. I am looking forward to hearing from you. Sincerely. Janet Simons’’ diye başladığına ve e-mail'deki ‘‘attach’’ kısmının açılmasıyla birlikte virüsün bulaştığını belirtti.

Ay başında ‘‘aşk böceği’’ virüsü yüzünden birçok firmanın bilgisayarlarını virüslere karşı daha emniyetli hale getirdikleri düşünülüyor. Yeni virüsün ‘‘aşk böceği’’ virüsüyle benzer karakter gösterdiğine değinildi. Üç hafta önce ‘‘Love you’’ diye gönderilen aşk böceği virüsü milyonlarca dolar zarar vermişti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı