İş Bankası'ndan denizcilere kredi

Hürriyet Haber
14.10.2007 - 11:59 | Son Güncelleme:

Türkiye İş Bankası'nın, deniz ticari araçlarını ipotek kabul edip kredi verme girişimi, denizcilik sektörünü sevindirdi.

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Müdürü Cüneyt Koşu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların yıllardır milyon dolarlık değere sahip olan deniz ticari araçlarını ipotek koyup teminat kabul etmemesinin, denizcilik sektörünü geliştiremediğini, bu nedenle denizcilerin tefecilerin eline düştüğünü söyledi.

DTO Antalya Şube yönetiminin, İş Bankası Antalya Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlük düzeyinde sürdürdüğü girişimler sonucunda, bankanın deniz ticari araçlarını ipotek koyup teminat saymasını kabul etmesinin, bankacılık sektöründe adeta bir devrim niteliğinde olduğunu kaydeden Koşu, şunları kaydetti:

“Bu döneme kadar bankalar milyon dolarlık ticari yat ve araçları ipotek koyup teminat olarak kabul etmezlerdi. Bu nedenle deniz araçlarında bakım ve onarım yapacak denizcilik sektörü tefecilerin eline düşerdi. İş Bankası deniz ticari araçlarına ipotek koyup, teminat kabul etmesi denizcilik sektörünü geliştirecektir. İş Bankası'nın DTO Antalya Şubesi üyelerine yönelik vereceği bu kredilerin önümüzdeki dönemlerde yat alımına da dönebilir. İş Bankası'nın deniz ticari araçlarına ipotek koyup teminat kabul etmesi ve kredi vermesi denizcilik sektörünü daha da geliştirecek ve güçlendirecek.”

İş Bankası'nın sadece DTO Antalya Şubesi üyelerine yönelik yaptığı kredi anlaşması ile denizcilere ticari araçlarının bakım ve onarımı için her ticari aracı için en az 40 bin YTL ve en az 5-6 ay geri ödemesiz kredi vermesi konusunda protokol imzalayacaklarını belirten Koşu, şunları kaydetti:

“İş Bankası sadece Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi üyesi denizcilere kredi verecek. İş Bankası'nın bu tavrından çok heyecan duyduk. Denizcilik sektörü çok sevinçli. Özellikle yeni gelişen denizcilik sektörüne büyük destek sağlayacak. Bu ay içinde bu kredinin verilmesine başlanılacak. Böylece özellikle turizm bölgesinde deniz turizmi yapan işletmeler, almış oldukları kredilerle deniz ticari araçlarının ve ticari yatlarının bakım ve onarımları yapılabilecek. Bunun devamında yeni gemi inşa kredileri ve yat alımı için de kredi verilmesi bekleniyor. Yat alım kredisi de verilirse de Türk halkının yat alımı teşvik edilmiş olunacak. Deniz ticari araçlarının kalitesi ve hizmetin daha iyi olması sağlanacak.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı