İş Bankası ucuza gidecek

Hürriyet Haber
13 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1998 - 00:01

İş Bankası'nın piyasa değerinin altında satılacağı hemen hemen kesinleşti. Piyasa değeri üzerinden hesaplandığında satılacak İş Bankası hisse senetlerinin değerinin 1 milyar dolar olduğu ortaya çıkıyor. Ancak, yetkili ağızlar, ‘‘İş Bankası'ndan 750 milyon dolar bekliyoruz’’ diyor.

Başbakan dahil, yöneticilerin söyledikleri rakamlara bakıldığında; İş Bankası'ndaki kamu hisselerinin ‘‘ucuza gideceği’’ anlaşılıyor. Bilgi veren yetkililer, Başbakan ve Özelleştirme İdaresi yetkililerinin İş Bankası hisselerinin satışından 750 milyon dolar civarında gelir beklediklerini açıkladıklarını hatırlatarak, ‘‘Halbuki şu andaki borsa rayicinden, satılacak hisse senetlerini hesapladığınızda değerinin 1 milyar dolar olması gerekiyor’’ dediler.

Kesin fiyatın Salomon Brothers'ın çalışmaları, yapılacak road showlar ve önkayıtta alınacak fiyatlarla birlikte belli olacağını hatırlatan yetkililer, ‘‘Buna rağmen yetkililerin açıkladığı fiyatlar, şu andaki borsa değerlerine göre yüzde 15-20 oranında daha düşük fiyatlara razı olunacağını gösteriyor’’ dediler.

İş Bankası hisselerinin şu andaki değerinin altında satılması ise değişik tartışmalara neden oluyor. ‘‘Hükümetin biran önce gelir sağlamak için yüzde 20 daha ucuz bir fiyata razı olacağının anlaşıldığını’’ belirten bir yetkili, bu nedenle Hazine'ye daha az gelir geleceğini hatırlattı. İş Bankası'ndaki kamu hisselerinin hepsinin birden değil, parça parça satılmasına razı olunması halinde daha ucuz satmaya gerek kalmayacağını belirten aynı yetkili, ‘‘Ancak hemen gelir gelsin diye, tümünü birden satacağız diye telaşlanınca; düşük fiyata da razı oluyorlar’’ dedi.

BAŞKA TÜRLÜ SATILMAZ

Buna karşılık başta Özelleştirme İdaresi'nin üst yönetimi olmak üzere bazı yetkililerin ise ‘‘Şu anda borsadaki İş Bankası hisse senetlerinin fiyatlarının şişik fiyat olduğunu’’ belirterek, borsa değerinden satış yapılmasının mümkün olamayacağını belirttikleri öğrenildi.

İş Bankası hisselerinin eşzamanlı olarak içerde ve dışarda satışa sunulacağını kaydeden bazı yetkililer, ‘‘Özellikle yabancıların borsa değerinin yüksek olduğunu çok iyi gördüğünü’’ belirterek, satış yapabilmek için bu fiyata razı olmak gerektiği görüşünü savundukları öğrenildi.

‘‘Keşke 1.5 milyar dolara satılsa’’ diyen bir özelleştirme yetkilisi ancak bu yola gittikleri zaman hiç satış yapamayacaklarını gördüklerini söyledi. Benzer bankalara bakıldığında, İş Bankası hisse senetlerinin değerinin çok yüksek olduğunun ortaya çıktığını kaydeden yetkili, İş Bankası hisse senetlerinin değerinin özelleştirme süreci içinde çok arttığını belirterek, ‘‘Ancak bir süredir de bu fiyatlar takılı kaldı bekliyor.

Özelleştirme kapsamındaki örneğin Petrol Ofisi hisseleri, son dönemde çok fazla artış gösterirken İş Bankası'nın sabit kalması piyasada da bu değerin yüksek olduğu kanısının olduğunu gösteriyor’’ dedi.

Aynı yetkili, ‘‘Tabi, birileri para kazanması lazım ki; alsın’’ diyerek, ucuza satışın normal karşılanması gerektiğini de söyledi.

Taksitli satış

Şimdiye kadar yapılan en yüksek halka arzın 18 milyon dolarla Sabancı'ya ait olduğunu belirten yetkililer, 750 milyon dolarlık bu satışın çok büyük satış olduğunu belirterek, ‘‘Keşke tüm talep yurt içinden gelse’’ dediler.

İçerde ve dışarda yapılacak road show'larla hisselerin tanıtılacağını kaydeden yetkililer, bir-kaç gün içinde yurt içinde ilanlara başlanacağını, iyi bir reklam kampanyasının planladığını kaydettiler.

15-18 Nisan tarihleri arasında önkayıt alacaklarını kaydeden yetkililer, önkayıtta para yatırılmayacağını, teklif verileceğini belirterek, ‘‘Önkayıtla sisteme girenlere isterlerse taksitlendirme, isterlerse bir miktar opsiyonlu satış yapılacak’’ dediler.

Çok yönlü bir özelleştirme stratejisi izleneceğini kaydeden yetkililer, ‘‘4 Mayıs'ta İş Bankası paralarının kasaya gireceğini’’ de belirtiler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı