İş Bankası: KDV pürüzü bitsin GSM'i imzalarız

Hürriyet Haber
18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

GSM 1800 ihalesini alan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, sözleşmeyi imzalamak için bazı pürüzlerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Özince, ‘‘KDV ve sabit ücret konusundaki pürüzler giderilince sözleşmeyi imzalayacağız’’ dedi.

ULAŞTIRMA Bakanı Enis Öksüz'ün, ‘‘GSM 1800 ihalesinin parasının Türkiye'ye gelmesini engellemek isteyenler var’’ açıklamasından sonra, ihaleyi Telecom İtalia ile birlikte alan İş Bankası'nın Genel Müdürü Ersin Özince de, ihale ile ilgili bazı sorunlar olduğu mesajını verdi. 2 milyar 525 milyon dolara aldıkları GSM 1800 lisansı için gereken 1 milyar dolarlık peşinatın hazır olduğunu belirten Özince, ‘‘Katma Değer Vergisi (KDV) ve sabit ücretle ilgili pürüzler giderilince sözleşmeyi imzalayacağız’’ dedi.

İş Bankası Çukurova Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 64 şubenin müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen dönem toplantısının ardından verilen kokteylde banka müşterilerini ağırlayan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, gazetecilerin sorularını yanıtlarken GSM 1800 operatörlüğü işinin hem müesseselerine hem de Türk halkına büyük yararlar sağlayacağını belirtti.

Sözleşmenin en uygun şekilde yapılmasına ve ileride yaşanabilecek hukuki aksaklıkların doğmamasına özen gösterdiklerini ifade eden Özince, şunları söyledi:

NEDEN UZADI?

‘‘Sözleşme görüşmelerinin uzaması, katma değer ve sabit ücretler gibi pürüzlerin bir daha yaşanmaması içindir. Bakanlıkla aramızda bu aralıkta hiç bir pürüz yoktur. Sadece iki taraf da bu anlamda hassas bir davranış gösteriyor. Biz yaptığımız işi gayet net bilerek ve hem ülkeye hem müessesemize büyük yararlar sağlayacağını düşünerek yaptık. Konsorsiyumun yani İş Bankası ve Telecom İtalia Mobile'nin en ufak bir tereddütü yoktur. İşimizin hazırlıkları içindeyiz.’’

Bir an önce işe başlamak istediklerini belirten Özince, ‘‘Başlangıç peşinatımız olan KDV ile birlikte 1 milyar dolar çok önceden hazırdır. Bakanlığın özel numaralama sistemi var. Türkiye'de telekomünikasyon mevzuatı neyi gerektiriyorsa onun gereği yerine getirilecek. Numara sistemi belli bir standartta, ondan yararlanacağız’’ dedi.

YARIŞA HAZIRIZ

Bir an önce lisansı alıp yarışa çıkmak istediklerini dile getiren Özince şöyle konuştu:

‘‘Bu yarışta belli mesafe katetmiş yarışçıları geçmeyi veya onlarla yarışmayı daha sonra düşünüyoruz. Ama bütün çabamız bu işteki kaliteyi daha da geliştirmek ve rekabeti arttırmaktır. Bundan yararlanacak olan tüketici olacaktır. Türk insanının yeniliğe olan açıklığı bu tür hizmetlerin Türkiye'de gelişeceğinin açık kanıtıdır. Turkcell ve Telsim'den sonra bu yarışta üçüncü şirket olacağız. Bu tür geniş tabanlı kamu hizmetlerinin bu kadar büyük bir pazarda bu değerleri bulmasına kendimizi alıştırmamız lazım. Çünkü, Türkiye çok büyük bir üretim ve tüketim pazarı.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı