İş Bankası: Güney Sanayi’yi kimse bir yere taşıyamaz

Hürriyet Haber
18.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye İş Bankası, Başer Holding’in bankaya olan 70 milyon dolar borcunun 10 yıla yayılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Güney Sanayi’ye ait fabrika binası, bankamıza ipotekli olup, burada bulunan makine ve her türlü teçhizat da yasa ve sözleşme gereği ipotek kapsamına dahildir. Buradaki makine ve teçhizatın taşınmaz dışına çıkarılarak taşınması hukuken mümkün değildir" dedi.

İş Bankası ile Başer Ailesi arasında haberde borçlarının tasfiyesine yönelik herhangi bir anlaşma yapılmadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

İCRA TAKİPLERİMİZ SÜRÜYOR: "Güney Sanayi ve Ticaret İşletmeleri, Güney Mensucat (Eski ünvanı Güney Polgat Tekstil) ve Başer Grubu’na ait başka firmalar ile aile üyelerine karşı, Adana İcra Daireleri nezdinde başlattığımız icra takiplerimiz sürmekte olup, önemli bölümü satış aşamasına getirilmiş bulunmaktadır. Bu icra takiplerinde bugün itibariyle söz konusu grubun borçlarını ödeyecek düzeyde malvarlığı da bulunamamıştır."

FABRİKA TAŞINAMAZ: "Güney Sanayi’ye ait üzerinde toplu konut ve alışveriş merkezi yapılacağı iddia olunan fabrika binası, bankamıza ipotekli olup, burada bulunan makine ve her türlü teçhizat da yasa ve sözleşme gereği ipotek kapsamına dahildir. Yasa gereği, iddia olunan ve hayaal dayanan projeye söz konusu taşınmaz üzerindeki ayni hak sahibi olarak muvafakatimiz de bulunmamaktadır. Bu nedenle buradaki makine ve teçhizatın taşınmaz dışına çıkarılarak Sümerbank’ın Aksantaş fabrikasına taşıması hukuken mümkün olmadığı gibi, böyle bir eylem yasalar önünde de açıkça suç oluşturur."

İFLAS KARARINA ERTELEME: İş Bankası’nın açıklamasında, "Başer Ailesi’ne ait Güney Sanayi ve Güney Mensucat, borca batık olduklarını bildirerek Adana Ticaret Mahkemesi’nden iflaslarını ve sözü edilen, muvafakatimiz bulunmayan hayali projeye dayanarak bu iflas kararının ertelenmesini talep etmişlerdir" denildi.

Başer: İş Bankası ile ön protokol metnine uyacağız

BAŞER Holding yönetimi "Önümüzdeki günlerde neticelenmesi beklenen davalar ve neticelenen davalar, Başer Grubu’nun uzlaşma metnine olan sadakatını kesinlikle etkilemeyecek. Ön protokol uzlaşma metnindeki yükümlülükleri eksiksiz olarak yerine getirmek için azami çaba göstereceğiz" açıklaması yaptı. Başer, "70 milyon dolarlık borcun 10 yıla yayılmasına ilişkin olarak" yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

BANKAYA SÖZLÜ BİLDİRDİK: Başer hukuk ekibi, İş Bankası ile ön uzlaşma konusunda mutabık kaldığımıza ilişkin açıklamayı yapacağımızı banka yetkililerine sözlü olarak bildirdi ve mutabakat sağladı. Duyurunun tek taraflı olarak yapılması mümkün değildi. Uzun süredir taraflar arasında muhtelif davalar süregelmektedir. Ancak uzlaşma metni dava neticeleri ne olursa olsun mutabakatı sağlanan eylem planını hayata geçirmeyi kabul etmiştir. Bu yükümlülük Başer için geçerlidir.

BANKANIN ONAYI OLMADAN OLMAZ: Başer’in eylem planı, (alışveriş merkezi, konut, fabrikanın taşınması) protokol metni kapsamında karşılıklı uzlaşılan prensiplere dayandırılmıştır. Uzlaşma metni resmen yürürlüğe girmeden, mevcut üretim tesislerinin taşınması İş Bankası onayı olmadan yapılamaz, arazi üzerine konut, alışveriş merkezi gibi projeler üretilemez. Sözkonusu varlıklarda İş Bankası lehine ipotekler var.

TEPKİYİ ANLIYORUZ: İş Bankası ile sözlü mutabakat sağlanarak yapılan açıklamaya gösterilen tepkiyi anlayışla karşılıyoruz. 16 Şubat 2006 günü neticelenen dava hükmü icra satışlarının önemli bölümü için tedbir koydurmuştur. Karar haklı olararak İş Bankası’nın tepkisine yol açmıştır.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı