İş adamlarının iyimserliği sürüyor

Hürriyet Haber
31 Ekim 2011 - 10:44Son Güncelleme : 31 Ekim 2011 - 10:44

D&B’nin her üç ayda bir fikir önderleri konumundaki iş adamlarının katılımıyla gerçekleştirdiği Ekonomik Beklentiler Endeksi Raporu açıklandı. Rapora göre Yunanistan’da başlayan ve Avrupa’yı saran yangının Türkiye ekonomisini yavaşlatması bekleniyor. Buna rağmen şirket performanslarındaki artışın devam etmesi öngörülüyor.

D&B’nin 4. çeyrek çalışması, Standard & Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin notunu yükseltmeden önce tamamlandı. Bu nedenle artan göreceli iyimserliği buna bağlamadıklarını söyleyen D&B Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Selim Seval, çalışmaya katılan iş adamlarının iyimserlik ortalamasının da yüzde 44 düzeyinde olduğunu kaydetti. 2011’in 3. çeyreğinde iyimserlik ortalamasının yüzde 42 seviyesinde olduğuna dikkat çeken Seval, kötümserlerin oranında da 3. çeyreğe göre majör bir gerileme gözlendiğini ifade etti. Ülke ekonomisinde bir değişim beklemeyenlerin oranının ise 3. çeyrekte yüzde 44 iken yılın son çeyreğinde yüzde 43’e gerilediğini belirten Seval, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Genel tabloda kötümserliğin artığını görüyoruz. Ekonominin genel gidişatı konusunda olumlu beklenti içinde olanların ve değişim öngörmeyenlerin oranları 2’şer puan azalırken, beklenti içinde olanların oranı 4 puan artmıştır. Bu gelişme, olumsuz beklenti içinde olanların yüzde 16 artığına işaret ediyor. Olumsuz beklenti içinde olanların yüzde 29’luk oranı ise önemli bir seviyedir.”

Sektörlerdeki gidişat olumlu

“D&B Ekonomik beklentiler Endeksi araştırmasına katılan iş adamlarının yüzde 50’si ekonomideki gidişat konusunda artan kötümserliğe rağmen firmaların içinde olduğu sektörlerdeki tabloyu olumlu olarak görüyor” diyen Dr. Selim Seval şu değerlendirmeyi yaptı:

“Fikirlerini sorduğumuz iş adamları arasında sektörlerindeki gidişatı olumsuz görenlerin oranı bir önceki çeyrekte olduğu gibi yüzde 12 seviyesinde kaldı. Sektörlerindeki gelişimi durağan görenlerin oranı ise yüzde 38’e düştü.”

Ciro artışı bekleniyor

İş adamlarının 2011 yılı son çeyreğinde firmaların cirolarına yönelik beklentisinde de önemli bir artış yaşadığına dikkat çeken Seval, katılımcıların kendi sektörleri ve şirketleri özelinde iyimser bir beklenti içinde olduklarını söyledi. Şirketlerin net karlarında da artış bekleyen iş adamları oranının da 4. çeyrekte yükseldiğini kaydeden Seval, “2011 yılı 3. çeyreğinde yüzde 51’i karlılığını artıracağına inanırken, son çeyrekte net karını artırması beklenenlerin sayısı ise 6 puanlık yükselişle yüzde 57 oldu. Karını azaltacağını düşünenlerin sayısında da 3. çeyreğe göre 6 puanlık düşüşle yüzde 13’e geriledi” dedi.

İstihdamda 4 puanlık düşüş beklentisi

D&B Ekonomik Beklentiler Endeksi’nde sorgulanan bir başka konu da istihdam oldu. 2011 yılının son çeyreğinde istihdamın artacağına inananların oranı 3. çeyreğe göre 4 puan düşerek yüzde 33’e geriledi. İstihdam oranının azalacağına düşünenlerin oranı da 4 puanlık artışla yüzde 4’ten 7’ye yükseldi. İstihdam oranının aynı kalmasını bekleyenlerin oranı da yüzde 60 olarak gerçekleşti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı