İş adamları faizlerin düşürülmesini istiyor

A.A.
06 Ekim 2007 - 17:02Son Güncelleme : 06 Ekim 2007 - 17:02

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş, yüksek faizin, Türkiye'nin geleceğini çaldığını belirterek, “Eğer ekonomi büyüyecek ve istihdam artırılacaksa faiz oranlarının düşürülmesi şart” dedi.

Baş, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin geçmiş yıllarda yaşadığı rant ekonomisi ve beraberinde getirdiği ekonomik krizlerde önemli payı bulunan yüksek faiz oranlarının, enflasyondaki ciddi düşüşe paralel bir şekilde gerilemediğine dikkat çekti.

Şaban Baş, dünyadaki reel faizlerin yüzde 1-1,5 arasında değişmesine rağmen, Türkiye'deki oranın yüzde 9-10 civarında seyrettiğini, ekonominin sağlıklı bir şekilde devamı bakımından bu durumun kabul edilebilemeyeceğini bildirdi.

Son yıllarda sağlıklı ve tavizsiz bir şekilde uygulanan ekonomik program ve alınan kararlar sonucunda ciddi olarak düşen enflasyonun, halen de düşmeye devam ettiğini belirten Baş, gelecek yıl için hedeflenen enflasyonun yüzde 4'ler civarında olduğu dikkate alındığında, cari faiz oranlarının çok yüksek seyrettiğinin görülebileceğini vurguladı.

Baş, halen enflasyon oranının iki katı civarında olan faiz oranlarının bu şekilde devam etmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Yüksek faiz Türkiye'nin geleceğini çalıyor. Üreticinin, sanayicinin ve ihracatçının en büyük problemi yüksek faiz. Eğer ekonomi büyüyecek, istihdam artırılacaksa, faiz oranlarının düşürülmesi şart. Enflasyon yetkililer tarafından kamuoyuna açıklanan hedef düzeyine indirilecekse bu durum aynı zamanda Türkiye'deki reel faizlerin çok yüksek olduğunu da göstermektedir.

Reel faizlerin yüksekliği ülkemizde enflasyonun hedeflenen seviyelere düşürülebilmesi bakımından en büyük tehditlerden birisini oluşturmaktadır. Reel ekonomik büyümenin çok üzerinde bir reel faiz kalıcı şekilde devam ettiği takdirde, bu durum aynı zamanda kamu finansmanı ve dolayısıyla para politikasının da tehdit altında olduğu anlamına gelir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı