Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İş adamının ailesinden Boeing'e dava hazırlığı

  A.A
  17.08.2009 - 16:49 | Son Güncelleme: 17.08.2009 - 16:49

  İspanya'nın başkenti Madrid'te geçen yıl meydana gelen uçak kazasında yaşamını yitiren İzmirli iş adamı Mustafa Erdil'in ailesi, Boeing şirketi aleyhinde dava açacak.

  Mustafa Erdil'in oğlu Günalp Erdil, babasının yaşamını yitirdiği kazayla ilgili merkezi ABD'nin Chicago eyaletinde bulunan Boeing şirketi aleyhine dava açmaya hazırlandıklarını söyledi.

  Uçak kazalarında davanın, uçak üreten kuruluşa açıldığını, davanın seyrine göre havayolu şirketinin de davaya dahil edilebildiğini belirten Erdil, şöyle dedi:
  “Şu anda avukat arayışı içindeyiz. İddianamenin nasıl olacağı konusunda bilgi veremiyoruz. Teknik veya pilotaj hatası gibi konular, hukuksal mücadele içinde ortaya çıkacak ayrıntılar. Kazada yakınlarını yitiren başka ailelerin de dava açtığını duydum. Ancak diğerleriyle şu anda bir irtibat kurmadık.”

  Babalarını kaybetmenin acısının hafiflemediğini, aile olarak halen şokta olduklarını ifade eden Erdil, olayın sorumlularının cezalandırılmasını istediklerini kaydetti.
  ABD yasalarının sorumluların cezalandırılmasından çok şirketlere maddi cezalar veren düzenlemeler içerdiğini ileri süren Erdil, açılacak davanın da mecburen maddi bir dava olacağını bildirdi.

  OLAY

  Madrid'teki Barajas Havaalanı'ndan Las Palmas'a gitmek üzere 20 Ağustos 2008'de hareket eden Spanair firmasına ait MD 82 tipi uçak kalkarken düşmüş, 153 kişi ölmüş, 9 kişi yaralanmıştı. Kazada ölenler arasında, Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği 2. Başkanı ve Dörtel Gemi Söküm Sanayi şirketi sahibi Mustafa Erdil de bulunuyordu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı