Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İrticaya karşı büyük başarılar elde ettik

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.07.2001 - 00:01


  Başbakan Ecevit, demokrasiden hiç sapılmadan laiklik karşıtı akımlara karşı olağanüstü başarılar elde edildiğini söyledi. Ecevit, Anayasa değişikliklerinin de MGK'da görülmesinin doğal olduğunu belirtti.

  Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin son yıllarda irticaya, laiklik karşıtı akımlara karşı çok büyük başarılar elde ettiğini belirterek, bu başarıların demokrasiden hiç sapmaksızın sağlandığına dikkati çekti.

  Ecevit, koalisyon ortaklarıyla dün düzenlediği basın toplantısında, askerlerin Anayasa'nın parti kapatmayı zorlaştıran 69. maddesinde yapılması düşünülen değişikliğine karşı olup olmadıkları ve kendisine böyle bir hassasiyeti iletilip iletmedikleri sorusuna şu yanıtı verdi:

  ENİNE BOYUNA İNCELENSİN

  ‘‘Anayasa değişiklikleri çok önemli değişikliklerdir. Bazen Anayasa'da yapılan bir sözcük değişikliği bile ileride sorunlar yaratabilir. Onun için çok aceleye getirmenin doğru olmayacağını düşündük. 17 Eylül'de bu Anayasa değişikliklerinin ele alınmasını istedik. Ve uygun gördük. Böylelikle ilgili bütün toplum kesimlerinin Anayasa değişikliklerini irdeleme olanağı bulabilmelerini düşündük. O bağlamda, MGK toplantılarına da bu konu gelebilir, bu çok doğaldır. Yalnız, MGK toplantılarında değil bütün platformlarda bu öngörülen Anayasa değişikliklerinin enine boyuna incelenmesi son derece de yararlı olacaktır.’’

  OLAĞANÜSTÜ BAŞARILAR

  Ecevit, önceki günkü MGK toplantısına sunulan raporda bazı tarikatların devletin yanında yer aldıkları ve içine çekildiklerinin belirtildiğinin hatırlatılması ve ‘‘Acaba böylelikle tarikatlar tehlike olmaktan çıktı mı?’’ diye sorulması üzerine şöyle dedi:

  ‘‘Gerçi MGK toplantıları açıklanmaz bildiğiniz gibi. Fakat dünkü toplantıyla ilgili şunu söyleyebilirim, irtica ile ilgili konulara değinilmemiştir bile. Ancak toplantının sonunda bir değerlendirme yapılır. O değerlendirmede de görüldü ki, Türkiye son yıllarda irticaya karşı, laiklik karşıtı akımlara karşı çok büyük başarılar elde etmiştir. Olağanüstü başarılar elde etmiştir. Hem de demokrasiden hiç sapmaksızın bu başarılar sağlanmıştır. bunun dışında herhangi bir eleştiri dünkü toplantıda söz konusu olmamıştır. Başka konular özellikle iç ve dış güvenlikle ilgili konular ele alınmıştır.’’

  Asker kanadın ekonomik krizin toplumsal patlamalara neden olabileceğine ilişkin bir rapor sunduğuna ilişkin haberler konusunda ise Ecevit, ‘‘Hayır efendim. Şimdi rapor olsa bile bunu açıklayamam. Ancak şunu söyleyebilirim ki, böyle kaygı uyandırıcı herhangi bir rapor söz konusu olmamıştır’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı