Gündem Haberleri

  İrticacı vakıflar hemen kapatılacak

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrticacı vakıf ve derneklere yasa darbesi geliyor. Adalet Bakanlığı, 72 yıl sonra yenisi hazırlanan Medeni Kanun Tasarısı'nda çok önemli bir değişiklik yaparak, MGK'nın kapatılmasını istediği irticacı vakıfları ve yasaya aykırı faaliyet gösteren dernekleri yasakladı. Tasarının vakfılarla ilgili düzenleme getiren 3'üncü bölümünde, ‘irticacı, ırkçı, cemaatçi ve siyasi amaçlı vakıflar kurulmaz’ denildi. Vakıflara üyelik modeli kaldırılıp, bu tür kuruluşların taraftar toplaması ve yayılması engellendi.

  Tasarının yasalaşması halinde, kapatılan RP'ye yakınlığıyla bilinen Milli Gençlik Vakfı türü vakıflar kurulamayacak. Kanunen yasaklanan irticacı, Kürtçü, cemaatçi vakıflar kapatılacak.

  Hürriyet'in ele geçirdiği tasarıda, sadece kadın erkek eşitliğine aykırı hükümler kaldırılmadı, gündemin ilk sırasına oturan vakıf ve derneklerin yeni yasal çerçevesi çizildi. Tasarının 101'inci maddesinde, ‘Cumhuriyet’in Anayasa ile belirlenen niteliklerine ve Anayasa'nın temel ilkelerine, hukuka, ahlaka, milli birliğe ve milli menfaatlere aykırı veya belli bir ırk ya da cemaat mensuplarını destekleyici veya siyasi nitelikte amaç güden vakıf kurulamaz' denildi. Gerekçede, bu düzenlemenin, Anayasa dikkate alınarak yapıldığı belirtildi.

  Ayrıca vakıflara polis denetimi gelecek. Polis, her vakıfla ilgili dosya açacak. Vakıf kurucuları ve üyeleri önceden polis kontrolünden geçirilerek, yasadışı örgütlerle ilişkilerine ve daha önce bu suçlardan mahkûm olup olmadıklarına bakılacak. Terörle Mücadele Yasası hükümlerinden mahkûm olmuş kişiler vakıf kuramayacaklar ve üyesi olamayacaklar.

  Yine Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne de bu tür vakıfları temyiz ve iptal ettirme yetkisi tanındı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ‘Anayasa’ya aykırı faaliyette bulunduğu' tespit edilen vakıflar hakkında bir ay içinde mahkemeye başvurak, iptalini isteyebilecek. Ayrıca tasarıya ‘Hukuka ve ahlaka aykırı dernek kurulamaz’ hükmü konuldu. Dernek üyeleri arasında din, mezhep, ırk ayrımı yapılamayacağı da vurgulandı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı