Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İrticacı memur taslağı hazır

  Hürriyet Haber
  15 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Eylül 2000 - 00:01

  HÜKÜMET ile Çankaya arasında krize neden olan irticai, yıkıcı, bölücü faaliyetlerde bulunan memurların işten çıkarılmasını kolaylaştırıcı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) için son şans TBMM'de denenecek. Hükümet, Köşk'ten iki kez ret alan KHK'yi yasa taslağına çevirme hazırlıklarını tamamladı.

  ‘Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunan kamu görevlilerine verilecek disiplin cezaları hakkındaki tasarı’ taslağı, TBMM açılmadan önce Bakanlar Kurulu'na getirilerek tasarılaştırılacak.

  TBMM'nin açılmasıyla birlikte ilk gündem maddeleri arasında yer alacak.

  Taslağın genel gerekçesinde disiplin cezalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler veriliyor. Gerekçeler, ‘‘Disiplin cezası nedir?’’, ‘‘Disiplin Cezalarının amacı nedir?’’, ‘‘Disiplin cezalarının çeşitleri nelerdir?’’, ‘‘Disiplin cezaları kimler tarafından verilir?’’, ‘‘Disiplin Kurulları kimlerden oluşur?’’, ‘‘Disiplin cezalarına itiraz edilebilir mi?’’, ‘‘Disiplin cezaları için yargıya başvurulabilir mi?’’, ‘‘Memuriyetten çıkarma cezası nasıl verilir?, ‘‘Disiplin hukuku ile ceza hukuku arasında fark var mıdır?’’, ‘‘Neden KHK hazırlandı?’’, ‘‘Memurluktan çıkarma cezası gerektiren haller nelerdir?’’, ‘‘KHK ne öngörüyordu?’’ başlıklarıyla tek tek anlatılıyor.

  Taslakta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e de gönderilen gerekçeler sıralanıyor. Bugüne kadar çıkarılan kanun ve KHK'lerde ‘‘Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne ve Cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini değiştirmeye, ortadan kaldırmaya yönelik veya bunlara aykırı eylemler’’ nedeniyle memurlar ve kamu görevlilerinin memuriyetten veya meslekten çıkarılmalarına yönelik bir hükmün bulunmadığı belirtiliyor. Bu fiilleri işleyen memurlar ve kamu görevlilerinin memuriyetten veya meslekten çıkarılmalarında çeşitli hukuki zorlukların bulunduğuna da dikkat çekiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı