Gündem Haberleri

  İrticacı hakime men

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrticacı faaliyetlere katılan hakim ve savcıların meslekten men edilmesini öngören tasarı, hükümet tarafından yeniden Meclis'e gönderildi. Tasarının gerekçesinde, ‘Cumhuriyetin niteliklerine aykırı tutum ve davranışlarda bulunanların meslekte yeri olmadığı’’ kaydediliyor.

  Hükümet, geçen dönem görüşülemediği için kadük olan ve aralarında irtica ile mücadele çerçevesinde hazırlananların da bulunduğu toplam 111 tasarıyı yineledi. Yenilenen tasarılar arasında irticai faaliyetlere karıştığı belirlenen hakim ve savcıların, meslekten çıkarılmalarını öngören düzenleme de bulunuyor. Bir diğer önemli tasarı da boşaltılan göçmenlerin Türkiye'deki konumları ile boşaltılan köylere geri dönüşü düzenleyen iskan yasa tasarısı oluşturuyor.

  Hükümet ilk önce 87, önceki gün de 24 tasarıyı İçtüzük gereğince yenilenmesi istemiyle TBMM'ye yeniden gönderdi. Terörist başı Abdullah Öcalan'ın da yararlanması da sözkonusu olduğundan, Pişmanlık Yasa tasarısı, bir süre sonra yeniden düzenlenmek üzere hükümet tarafından geri çekildi.

  İrtica ile mücadele çerçevesinde yenilenen tasarılar arasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası'nın 69. maddesinin son fıkrasının değiştirilmesi de yer alıyor. Tasarı, cumhuriyetin niteliklerine, Türk varlığının devletine, ülkesiyle bölünmez bütünlüğüne, laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din devleti duygularının devlet işlerine karıştırılamayacağı ilkesine aykırı olarak ideolojik veya siyasi amaçlarla hareket eden, din, dil, ırk, cinsiyet, mezhep farkı gözettiği saptanan hakimler ve savcıların meslekten çıkarılmalarına olanak sağlanıyor.

  Tasarının gerekçesinde, ‘Cumhuriyetin niteliklerine aykırı tutum ve davranışlarda bulunan, tarafsızlığını yitiren, kural adamı olduğunu unutan yargı mensuplarının bu meslek içinde yeri olmamalıdır’ denildi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören bir başka tasarı ise Musaflar Yüksek Kurulu'nca mühürlenmemiş olan basılı, sesli veya görüntülü musaf, cüz, mealli musaf ve her türlü Kuran metinlerinin ticari amaçla yayınlanması, çoğaltılması, yurda sokulması, satışa arzı, ücretli veya ücretsiz dağıtılmasına yasak getiriyor. Yasağa aykırı hakeret edenlere 6 aydan 2 yıla kadar hapis, 10 milyon liradan 50 milyon liraya kadar para cezası öngörülüyor.

  BOŞALTILAN KÖYLER

  Hükümetin yenilediği tasarılar arasında İskan Yasa tasarısı da bulunuyor. Tasarı, son yıllarda büyük yaşanan büyük göç olayları nedeniyle Türkiye'deki göçmenlerin durumunu düzenleniyor. Yurtdışından gelen göçmenlerin yanısıra, yerleri kamulaştırılanların, güvenlik ve milli güvenlik nedeniyle yerlerinin değiştirilmesine karar verilenlerin, iskanı ile köylerin toplulaştırılması, kırsal alanda iç iskanın düzenlenmesine ilişkin uygulama ve esaslar da belirleniyor.

  Refahyol döneminde sicilleri ile oynanan kamu görevlilerine, sicil affı getirilmesini öngören tasarı da yenilendi.

  AB'ye uyum için yapılan bazı düzenlemeler ile 10 bini polis için kullanılmak üzere kamu kuruluşlarına toplam 70 bin yeni kadro verilmesini öngören tasarılar da yeniden gündeme getirildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı