Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İrtica yuvalarına kilit

  Hürriyet Haber
  07.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.03.1998 - 00:01

  Atatürk ilke ve devrimlerine aykırı hareket eden, bölücülük, ırkçılık propogandası yapan, dini alet ederek faaliyette bulunan, öğrencilere baskı yaparak bu tür faaliyetlere zorlayan' yurtlar ‘süresiz’ kapatılacak.

  Başbakanlık, kamuoyunda ‘tarikat yurtları’ olarak bilinen ve çoğu dini amaçlı vakıf ve derneklerce açılan yurt ve pansiyonlara el koydu. Başbakanlık Sivil Çalışma Grubu (SÇG), Atatürk, laiklik ve cumhuriyet düşmanlığı aşılanan, vakıf ve derneklere ait tüm yurt, pansiyon ve beceri kurslarının hemen kapatılmasını istedi.

  Hürriyet, SÇG'nin, ‘çok gizli’ kaydıyla yürüttüğü çalışmayı ele geçirdi. Yürürlükteki 58 maddelik Öğrenci Yurtları ile Benzeri Kurumların Açılması, İşletilmesi ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik'te 19 önemli madde değişiyor. Tümüyle revize edilen yönetmeliğe eklenen geçici madde ise ‘gizli din eğitimi yaptırılan’ yurt, pansiyon ve kurslar için ‘balyoz operasyonu’ öngörüyor. Başbakanlık, Milli Eğitim, İçişleri, Adalet ile Vakıflar ve Diyanet'ten Sorumlu Devlet Bakanlıkları ile Genelkurmay'dan üst düzey yetkililerin çalışmasıyla hazırlanan yeni yönetmelikte, ‘‘Tüm yurt açılış işlemleri öncesinde bağlantısı ne olursa olsun İçişleri biriminin raporu, vakıf yurtlarında ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün uygunluk raporları istenir hükmü getirilerek, yurt açma işlemleri sıkı gözetime alınmak istenmiştir’’ vurgulamasına yer verildi. Aynı çalışmada yurt kapatmaya ilişkin olarak da şöyle denildi:

  ‘‘Kapatmaya ilişkin maddeye yeni boyutlar kazandırılmış, suç veya olumsuzluğun tür ve derecesine göre kapatmalar süreli veya süresiz olarak ikiye gruplandırılmıştır. Bu madde ile ayrıca cumhuriyet yönetiminin temel ilkeleri de ön plana çıkarılmış, aykırı hareket edenlere faaliyetten men işlemi getirilmiştir.’’

  YURTLARA ÇİFTE DENETİM

  İllerde valiler, ilçelerde kaymakam yönetiminde yeni birimler kurulacak. İstihbarata önem verilecek, baskın denetimler yapılacak. Tüm yurt, pansiyon ve beceri kurslarını, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra yönetmeliğe göre işleyişleri yönünden de yılda en az bir kez denetleyecek olan Milli Eğitim Bakanlığı, mülki amirlerce yapılacak denetimleri de takibe alacak.

  DÖNÜŞÜMLE EKİPLER KURULACAK

  Bakanlık denetimini, Teftiş Kurulu veya kuracağı en az iki kişilik ekiplerle yapacak. Mülki amirlerin denetimi vali ve kaymakamların görevlendireceği ekiplerce yürütülecek. Bu ekiplerde ister vakıf, ister dernek ya da özel kişi yurdu olsun, emniyet ya da jandarma temsilcisi bir üyenin yanı sıra ilköğretim müfettişi de bulunacak. Vali ve kaymakamlar, denetim ekiplerini istedikleri zaman değiştirebilecek.

  YURTLARDAKİ KURSLAR KAPANACAK

  SÇG, lise ve üniversite öğrencilerinin barındığı yurtlarda, yaygın eğitime yönelik ‘beceri kursları’ açılmasını ve bu kursların yatılı yapılmasını sakıncalı buldu. Buna göre, yönetmeliğin yayımıyla birlikte yurt ve pansiyonlardaki örgün ve yaygın eğitime yönelik tüm kurslar, çalışma takvimlerinin bitiminde kapanacak.

  YATILI KURSLARA MEN

  Yönetmelik yayım tarihinden önce hizmete girmiş bulunan ve yalnız kurs öğrencilerini barındıran tüm yurt ve pansiyonlar da kurs süresi sonunda faaliyetten men edilecek. Tüm yatılı dersaneler ile bakanlıktan, nakış, dikiş, muhasebe gibi ‘beceri kursu’ izniyle açılan yatılı kursların tümü kapanacak.

  İRTİCA YUVALARI DAĞITILACAK

  Bu tür kursları paravan olarak kullanıp, ‘gizli din eğitimi’ yaptıran ‘irtica yuvaları’ da dağıtılacak. Bu kurumlar, lise veya üniversite öğrencilerine sadece barınma hizmeti vermek koşuluyla yeniden faaliyet için başvuruda bulunabilecekler.

  CUMHURİYETE AYKIRI YURDA KAPAMA

  Yapılan denetlemeler sonucunda, Atatürk ilke ve devrimlerine aykırı hareket eden, bölücülük, ırkçılık propogandası yapan, dini alet ederek faaliyette bulunan kurumların yanı sıra ‘Laik cumhuriyetin temel ilkelerine aykırı hareket eden, din ve vicdan özgürlüğüyle bağdaşmayan davranışlarda bulunan ve öğrencilere baskı yaparak bu tür faaliyetlere zorlayan’ kurumlar da ‘süresiz’ kapatılacak.

  ÖĞRENCİ OLMAYANA YURT YOK

  Yurtlara açma izni verilirken, lise ve üniversite öğrencilerinin bir arada kalmalarını sağlayacak ‘karma’ yurt ve pansiyonun, ayrı binalarda veya binanın ayrı kat ve bloklarında bulunması kesin esas olacak. Yurtlara kurs öğrencileri kesinlikle alınmayacak.

  ORTAÖĞRETİME ÖZEL YURT

  İlk 6 yıl, hiçbir biçimde yatılı olamayacak. 8 yıl çocuğu, 6. sınıftan itibaren yalnız özel kişilerce açılacak yurtlara emanet edilecek. İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine, valiliklerin tespit ve kararıyla özel ortaöğrenim yurtlarında barınma imkânı sağlanacak.

  MASTER VE DOKTORAYA TAKİP

  Master veya doktora öğrencileriyle eğitim veya ihtisas dallarıyla ilgili olarak kurs veya seminer görenlerin de lise öğrencilerinin barındığı yurtlara girişleri yasaklandı. Bunlar ancak üniversite yurtlarından, kurum müdürünün teklifi, İl Milli Eğitim Müdürünün uygun görüşü ve valinin onayıyla yararlanabilecek. Bunun dışında yurtlara hiçkimse geçici alınmayacak.

  ‘SİMGE’ İSİMLER YASAK

  Her türlü yurt, pansiyon ve kurs, ‘yalnız Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni'yle açılıp, işletilecek. Emniyet veya jandarma tarafından düzenlenecek ‘uygunluk raporu’ bulunmayan yurtların açılışına onay verilmeyecek. Yurtların, siyasi bir parti veya görüşü benimseyen veya sembolize eden isim ve işaret kullanmaları yasaklanacak. Mevcut yurtların isimleri bu çerçevede değiştirilecek.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı