Gündem Haberleri

  İrtica raporu:Kadrolaşma engellendi

  Kemal YURTERİ/CNN Türk/ Ankara
  02.01.2002 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Yılın son MGK toplantısına sunulan irtica raporunun ayrıntıları ortaya çıktı. 25 yasa tasarısının beklendiğine dikkat çekilen raporda, 4 yılda devlet kademelerindeki kadrolaşma çabalarına karşı önemli başarılar sağlandığı belirtiliyor.

  28 Şubat 1997 tarihinde başlayan irticayla mücadelenin 4 yıllık bilançosu çıkarıldı. MGK'ya sunulan "İrticayla Mücadele Stratejisinde Son Durum" başlıklı raporda, yapılan çalışmalar ve alınması gereken önlemler tek tek sıralanıyor.

  İRTİCAYLA MÜCADELENİN 4 YILLIK BİLANÇOSU

  İrticayla mücadele 54. hükümet döneminde, Necmettin Erbakan'ın başkanlığında başladı. Aradan geçen süre içinde hükümetler değişti ama mücadelenin esasları değişmedi. Milli Güvenlik Kurulu'na sunulan "İrticayla Mücadele Stratejisinde Son durum" başlıklı rapor, 4 yılda çok yol alındığını gösteriyor. Ancak, yapılması gereken çok sayıda iş de sırada bekliyor. Raporda, irticai faaliyetlerin 54. Hükümet döneminde başladığı belirtiliyor, yapılan işler şöyle sıralanıyor:

   54. Hükümet döneminde koşullar ağırlaşınca mücadele başlatıldı.
   Mücadele, kadrolaşma, eğitim, destekçi sermaye, toplumla ilişkiler, kuruluşlar ve dış destek başlıkları altında sürdürüldü.
   1970'li yıllarda irtica devlet içinde kadrolaşmaya başladı, 30 yıl sonra, yani bugün üst düzey yönetici olma aşamasına geldiler.
   Kadrolaşmanın engellenmesi için bazı devlet memuru, mülki idare amirleri ve savcıların işine son verilmesi gerekiyor. Üçlü kararnamelerle irticai unsurların yönetici olması engellendi.
   İşe girişler söyasi etkilerden arındırıldı, atamalarda istihbarat kuruluşlarının görüşleri esas alınmaya başlandı.
   Anayasanın temel ilkelerine saygı duymayan kamu görevlileri artık yönetici olamayacaktır.

  Raporda eğitim alanında yapılan çalışmalar anlatılıyor, imam hatip mezunlarının sadece ilahiyat fakültesine girmesine izin verilmesiyle, irticanın kaynaklarının kesildiği aktarılıyor. Raporda ayrıca sermayeye karşı yapılan işlemlerden de söz ediliyor. Bilançobaşlığı altındaki diğer maddeler de şöyle:

   İrtiacayla sermaye ile etkin mücadele için parasal işlemlerin kayıt altına alınması gerekir. Kayıt dışı ekonomi mücadeleyi engelliyor.
   Özel finans kurumlarına, bankalara uygulanan hükümlerin uygulanması önemli bir gelişme oldu.

  Raporda, irticai yayınların denetlenmesi konusunda önemli gelişmelerin sağlandığına dikkat çekiliyor. Raporun genel değerlendirme bölümünde yapılması gereken işlemler sıralanıyor:

  BEKLEYEN YASALAR

   Gerekli 31 yasa değişikliğinden 25'i bekliyor. Buna karşılık önemli gelişmeler sağlandı.
   Mahalli idarelere ait kuruluşlar yüksek denetleme tarafından denetlenmeli.
   Mahalli idarelerin iktisadi faaliyet içinde bulunmaları engellenmeli.
   Yasadışı toplantı ve yürüyüşlere verilecek ceza artırılmalı.
  Bağış adı altında para toplanması bir düzene kavuşturulmalı.
   Mali Suçları Araştırma Kurulu'na irticanın ekonomik çalışmalarını inceleme yetkisi verilmeli.
   8 yıllık eğitim 12 yıla çıkarılmalı.
   Yurtdıış vakıfları denetleme için düzenleme yapılmalı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı