Gündem Haberleri

  İrtica-PKK el ele

  İhsan DÖRTKARDEŞ
  04.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erbakan'ın yakın dostu Şeyh Osman'ın örgütü ile Barzani'ye düşman olan yeğeni Şeyh Ahdam Barzani'nin birlikleri, Kuzey Irak'ta PKK'nın yanında Mehmetçiğe karşı savaşıyor. PKK militanlarıyla omuz omuza çatışmalara katılan şeriatçı gruplar peşmerge karakollarına da saldırdı.

  Kuzey Irak'ta geçen ay şeriatçı temellere dayalı Kürt devleti kurulmasını hedefleyen Devrimci Kürt Hizbullahı ile Kürdistan İslami Hareketi arasında işbirliği anlaşması imzalanmasından sonra, bu gruplar Mehmetçik'in karşısında PKK'lıların yanında yer aldı. PKK'ya sempati duyan ve RP lideri Necmettin Erbakan'a yakınlığı ile tanınan Şeyh Osman Abdulaziz'in liderliğindeki Kürdistan İslami Hareketi (Kürdistan Hizb- i İslam- KİH), Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani'nin yeğeni Devrimci Kürt Hizbullahı'nın lideri Şeyh Ahdam Barzani arasında, geçen ay ittifak imzalandı. Anlaşmayla, taraflar ortak hareket etme kararı aldı. IKDP lideri ve amcası Mesut Barzani'ye karşı olan Şeyh Ahdam Barzani, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı sürdürdüğü ‘Şafak Harekatı’na karşı çıkarak, teröristlerle birlikte omuz omuza çatışmalara katılmaya başladı. Özellikle Irak'ın İran sınırı bölgesinde yer yer etkili olan Kürt şeriatçı silahlı grupların Barzani'ye bağlı peşmerge karakollarına saldırdığı bildirildi.

  PKK'nın başta Zap olmak üzere Kuzey Irak'taki kamplarının tamamen zırhlı birliklerin denetimine geçmesinden sonra, buralarda nokta operasyonları başlatıldı. Stratejik noktalara helikopterle indirilen komandolar, PKK barınaklarını karış karış tarıyor. Askeri birliklerin, teröristlerin kaçarak sığındığı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsverler Birliği (KYB) denetimindeki Soran bölgesine ilerlediği, bu bölgede yer yer sıcak temas sağlandığı bildirildi. Bu arada operasyonun ilk gününden bu yana öldürülen terörist sayısı 415'e ulaştı. Öldürülenler arasında PKK'nın Haftanin ‘Bölge Sorumlusu, Tabur Komutanı’ ‘Metin’ kod adlı teröristin de bulunduğu bildirildi. Kuzey Irak'taki birliklerin Suriye sınırına yakın Hayırsız ve Beyaz Dağ bölgelerini denetimi altına alması üzerine, Suriye, Türkiye sınır boylarına zırhlı birlikler konuşlandırdı. İran ise Kuzey Irak sınır boyuna askeri yığınak yaptı. Hem Suriye hem İran'ın, Kuzey Irak'tan kaçacak teröristleri Mehmetçiğin takibini önlemek için yığınak yaptığı belirtildi. Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed El Sahaf, önceki gece BM'de yaptığı konuşmada, ‘‘Türkiye, işgalci tutumununa son vermelidir. Aksi halde Irak, misilleme hakkını kullanabilir’’ tehdidinde bulundu.

  PEŞMERGEYE AMBULANS UÇAK

  Bu arada Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı sürdürülen operasyonda yaralanan IKDP'ye mensup bir peşmerge, dün tedavi edilmek üzere helikopterle Van'a getirildi. Buradan, ambulans uçakla Ankara'ya götürülen, IKDP lideri Barzani'nin yakını olduğu bildirilen, ancak adı açıklanmayan yaralı peşmergenin, Ankara GATA'da tedavi altına alındığı belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı