Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İrtica oturumu yarım kaldı

  Hürriyet Haber
  16 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 16 Nisan 1998 - 00:01

  Hükümetin, irticayla mücadele paketi içerisinde yeralan ve tarikatçı vali ve kaymakamları meslekten uzaklaştırmayı amaçlayan tasarı görüşmeleri, muhalefetin tavrı nedeniyle yarım kaldı.

  İçişleri Bakanlığı mensuplarından özel yasaları olanlar hariç, müşteşar, vali, vali yardımcısı, kaymakam ve diğer mülki idari amirlerini kapsayan tasarının görüşmelerine, TBMM İçişleri Komisyonu'nda başlandı. Bu kişilerden cumhuriyetin temel ilkelerinden herhangi birini değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya yönelik faaliyette bulunanlara, meslekten men cezası getiren tasarı, muhalefetin eleştiri yağmuruna tutuldu. Komisyonun FP'li milletvekilleri genellikle sessiz kalırken, Meclis çalışmalarını boykot etmeyi tartışan DYP'liler, hep bir ağızdan tasarıya karşı çıktılar. İktidar ortakları ise tasarıyı savunmakta yetersiz kaldı.

  İçişleri Bakanlığı, Dahiliye Memurları Kanunu'nun 23'ncü maddesini değiştiren ve diğer suçlara cumhuriyetin temel ilkelerine aykırı faaliyetleri ekleyen tasarı, bu tür faaliyetlerde bununan İçişleri memurlarının iki müfettiş tarafından ayrı ayrı verilen raporla birlikte, iki amirin gizli sicil raporu ve bakanın onayıyla meslekten men edilmesini içeriyor.

  DYP milletvekili Hayri Kozakcıoğlu ve Necati Çetinkaya, Dahiliye Yasası'nın fiilen yürürlükten kalktığını, mülki idari amirleri için TCK ve 657 sayılı devlet memurları yasasının uygulandığını söyledi. DYP'li Namık Kemal Zeybek ise ‘‘Bu tasarı kopya kağıdı gibi kimin demokrat, kimin demokrat olmadığını açıkça ortaya koyacak. Bu bir kıyım yasasıdır’’ dedi.

  CHP'li Haydar Oymak ise DYP'lilerin aksine Dahiliye Yasası'nın yürürlükte olduğunu savundu. Oymak, yapılan düzenlemeninin devlet memurluğundan değil, meslekten çıkarma olduğunu belirtti. Komisyon Başkanı Akın Gönen tasarı üzerinde yeterince görüşme yapılmadığı ve Genel Kurul çalışmasının başladığını gerekçe göstererek, oturumu tatil etti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı