Gündem Haberleri

  İrtica kadrolaştı

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP'li 3 milletvekili için idam istemiyle fezleke hazırlayan Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, RP iktidarında irticacıların ‘‘Başbakanlık ve bütün bakanlıklarda önemli ölçüde kadrolaştıkları’’ uyarısında bulundu. Yüksel, Mahalli idaralerin de ele geçirildiğini kaydetti.

  ANKARA DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, 3 FP'liye idam talebiyle hazırladığı fezlekesinde, ‘‘İrtica devlette kadrolaştı’’ tespitinde bulundu. Savcı Yüksel, kapatılan RP'nin iktidar ortağı olmasıyla, ‘‘Şeriat devleti kurabilmek için demokrasiden istifade edilerek, devleti ele geçirme faaliyeti içine girildiğini’’ savundu. Yüksel, ‘‘Başbakanlık başta olmak üzere bütün bakanlıklarda önemli ölçüde kadrolaştılar’’ uyarısında bulundu.

  Savcı Yüksel, Genelkurmay gibi irticanın yeni adresini FP olarak gösterdiği 25 sayfalık fezlekesinde, din devleti mücadelesinin hangi noktaya geldiğini tarihsel ve siyasi gelişimi içinde ortaya koydu.

  MAHALLİ İDARELERİ ELE GEÇİRDİLER

  Fezlekede, ‘‘Demokrasiyi insan kafasının ürünü batıl bir sistem olarak kabul eden Milli Görüş, sırf amacına ulaşabilmek için yani şeriat devletini kurabilmek için demokrasiden istifade ederek, devleti ele geçirme faaliyeti içine girmiştir. Mahalli idarelerin önemli bir kısmını ele geçiren Milli Görüş, 24 Aralık 1995 seçimlerinden sonra en fazla milletvekili çıkaran siyasi partinin konumuna gelerek, hükümet ortağı olmuştur. Başbakanlık başta olmak üzere bütün bakanlıklarda önemli ölçüde kadrolaşmıştır’’ denildi.

  Savcı Yüksel, Türkiye'de TCK'nın 163. maddesinin kaldırılması ile ‘‘Cihat yapmayı gözealmış bir gençlik oluşturulduğunu’’ vurguladı. Fezlekede, ‘‘Ülkemizde dini esaslara dayalı devlet kurma yolunda örgütlenme ve propagandayı yasaklayan ve müeyyide getiren 163. maddenin kaldırılmasından sonra, Türkiye'de siyasal islam ve siyasal islamın en büyük yapılanması olan Milli Görüş hareketi, laik cumhuriyeti yıkarak, yerine dini esaslara dayalı bir devlet kurmak, hilafeti yeniden getirmek amacını taşıyan bu gaye için cihat yapmayı göze almış bir gençlik oluşturmak için yoğun bir faaliyet başlatmıştır’’ denildi.

  CİHAT ŞUURU YARATMAK İSTEDİLER

  Fezlekede, ‘RP, Milli Gençlik Vakfı ve Avrupa Milli görüş Teşkilatı’nın gerek yurt içinde gerekse yurtdışında düzenledikleri faaliyetlerde, ‘‘Cihat şuuru yaratmaya çalıştıkları’’ savunuldu. Fezlekede, ‘‘Laik cumhuriyete, laik düşünceyi benimsemiş insanlara, Atatürk'e düşmanlık aşılanmış, Şeyh Said, Said-i Nursi gibi rejim ve Atatürk düşmanlığının simgesi haline gelmiş isimler bayraklaştırılmış, Cezayir'deki İslami Selamet Cephesi her fırsatta övülmüş cihat şuuru yaratılmaya çalışılmış, Türklüğe ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne dil uzatılmıştır’’ sözleri kullanıldı.

  SİLAH ÇEKMELERİNE GEREK YOK

  Savcı Yüksel, TCK'nın 146. maddesinde aranan, ‘‘Cebir’’ unsurunun ‘‘Devlet gücünü kullananlar, devletin imkanlarını elinde bulunduranlar’’ için aranamayacağını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın ve Ceza Hukuku profesörlerinin görüşlerine dayanarak savundu. Fezlekede, ‘‘Normal vatandaşların bu suçu işlemeleri için mutlaka fiziki cebire başvurmaları gerekir’’ denildi.

  FİKİR SUÇU SAYILMAZ

  FP'lilerin laik rejim karşıtı sözlerinin ‘‘Fikir suçu’’ sayılmayacağı ve milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması gerektiği savunulan fezlekede, şöyle devam edildi: ‘‘Hakkı tanıdıklarını söyleyip, Meclis kürsüsünde de olsa Anayasa'yı ihlal edemezler. Cumhurbaşkanı'nı Anayasa'yı ihlalden sorumlu tutup, parlementeri tutmayacaksınız olmaz. Eğer parlementerlere Anayasayı ihlal yetkisi tanınırsa; hukuk düzeni kendi kendini inkar etmiş olur. Ayrıca böyle bir düşünce parlementerle Anayasının da üstünde yetki tanımak olur. Bunun anlamı da kraliyet yetkilerinin parlementerlere geçmesidir.’’

  İrticanın yurt içi yapısı

  Siyasi Parti yapılanması, (Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi), Gençlik ve öğrenci yapılanması (Milli Gençlik Vakfı), İşçi sendikaları yapılanması (Hak-İş konfederasyonu ve buna bağlı sendikalar), İş çevresi (MÜSİAD), Hukuk kesimindeki yapılanması (Hukukçular Derneği-HUDER), vakıflar dernekler.

  Yurt dışı yapısı

  Avrupa Milli Görüş Teşkilatı (AMGT), günümüzde ise Milli Görüş İslam Toplumu (İGMG). Almanya çapında 300 dernek ve 71 bin üyeye sahiptir. Milli Görüş İslam Toplumu'nun Genel Sekreteri Necmettin Erbakan'ın kardeşi Akgün Erbakan'ın oğlu Mehmet Erbakan olup, Milli Görüş Teşkilatı'nın sorumlusudur.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı