Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İrtica en büyük tehlike

  Hürriyet Haber
  21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, hükümetle ordu arasında zıtlaşma olmadığını belirterek, MGK kararlarının ödünsüz uygulanması gerektiğini söyledi. Makamında ziyaret ettiği İzmir Valisi Erol Çakır'ı İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı döneminden tanıdığını söyleyen Özden, ‘‘İzmir'e hem valiyi ziyarete, hem de TÜYAP Fuarı'na katılmak için geldim. İzmir, Erol Çakır gibi bir valiye sahip olduğu için çok şanslı’’ dedi. Özden, İzmir Emniyet Müdürü Ahmet Demir ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi İdiman'ı da ziyaret ederek görüştü. Ziyaretler sonrasında soruları yanıtlayan Özden, şunları söyledi:

  ‘‘İrtica iktidarda değil, ancak en büyük sorun. Hükümet güdümlü değil. Ordu da hükümeti güdümlü kılacak bir yapıda değil. Türk Silahlı Kuvvetleri dünyanın en demokratik ordusu. Hükümet ile Silahlı Kuvvetler, MGK'da birlikte çalışıyorlar. MGK, anayasal bir kurum ve kararları uyarı niteliğindedir. Ordunun yaptığı, müdahale anlamına gelmez. Hükümet ile ordu arasında çatışma olmadığını düşünüyorum. Ancak, ordunun isteği MGK kararlarının ödünsüz uygulanması.’’

  HÜKÜMETE DİN TACİRİ SUÇLAMASI

  Özden öğleden sonra da 3'üncü İzmir Kitap Fuarı'nda ‘Vahdettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele’ konulu paneldeki konuşmasında hükümeti, ‘din tacirliği’ yapmakla suçladı. Özden, ‘‘İki bez parçasını bahane ederek sokaklara dökülen kesimlere hoş görünmek için Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını delmeye çalıyorlar. Oy avcılığı uğruna yaptığınız bu davranış başınıza iş açar’’ dedi. İsim vermeden bazı bakan ve siyasetçilere yönelik de sert eleştirilerde bulunan Özden, ‘‘Bu zatlar ‘Onlar kendini bilir' bazı olayları tahrik etmeye çalıştığını ibretle izliyoruz. Bu anlayış peşinde koşanlara sormak istiyorum? Hani siz anayasaya bağlı kalacağınıza yemin etmiştiniz ve bu mantık çerçevesinde hükümet oldunuz. 7-8 ay içinde ne oldu oldu da değiştiniz?’’ diye konuştu.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı