Dünya Haberleri

DÜNYA

  İrtemçelik: İlerleme Raporu, boy aynasıdır

  Hürriyet Haber
  14 Kasım 2001 - 17:12Son Güncelleme : 14 Kasım 2001 - 17:12

  İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik, AB Komisyonu`nun hazırladığı İlerleme Raporu`nun ``hilesiz bir boy aynası olduğunu`` savundu. İrtemçelik, ``Aynalardan iltimas beklenmez, aynalarda kabahat aranmaz`` dedi.

  İrtemçelik, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Türkiye`nin hazırladığı Ulusal Program`daki ``Siyasi Kriterler`` bölümünün, siyasi cambazlıkların saklamadığı irade boşluklarıyla malul olduğuna, adaylık sürecinde uyulması zorunlu kurallarla bağdaşmadığına, bu nedenle de AB tarafından kabul edilmeyeceğine Şubat ayında dikkat çektiğini hatırlattı.

  İrtemçelik, AB Komisyonu tarafından hazırlanarak dün açıklanan, Türkiye`ye ilişkin İlerleme Raporu`nun,``1990`dan bu yana AB`nin günah hanesinde kayıtlı duran Kıbrıs unsuru bir yana``, AB normları ışığında ve diplomatik nezaketin icaplarına olabildiğince özen gösterilerek karşımıza dikilen hilesiz bir boy aynası olduğunu ileri sürdü. İrtemçelik, şunları kaydetti.

  ``Aynalar konuşmaz; `yalancının mumu`, `alıp da kaçan mı?`` ya da `halkımızı niye oyalıyorsunuz, ben sizin suç ortağınız mıyım?` demezler insana mesela. Aynalardan iltimas beklenmez. Aynalara kızılmaz, onlarda kabahat aranmaz, onlarla kavga edilmez. Akıl ve sağduyunun gereği, eğer niyetiniz gerçekten o ise, aynalardan kendinize çekidüzen vermek için yararlanmaktır. dolayısıyla, kimimizin canını sıkan söz konusu rapora bu yönüyle ve bir `fırsat` olarak bakmamız ve bunu değerlendirme iradesiyle hareket etmemiz hem ulusal esenliğimizin hem de stratejik çıkarlarımızın gereği olacaktır.``

  ``KURNAZLIKLARA, MIZIKÇILIĞA GEÇİT YOK``

  AB yokuşunda kurnazlıklara da mızıkçılığa da geçit olmadığını belirten İrtemçelik, Türkiye`nin önüne sürülen aynada görülenin, ``bizim verilerimiz ile uygar normlar arasındaki mesafe`` olduğunu ifade etti. AB ile ilişkilerin geleceği ne olursa olsun, bu mesafeyi kendine güvenerek, ulusal kader birliği içinde, hep birlikte terlemeyi memnuniyetle göze alarak ve olabilecek en kısa sürede kat etmek azim ve kararlığıyla yapmak gerektiğini vurgulayan Mehmet Ali İrtemçelik, ``Bu, Türkiye`miz için bir beka sorunudur`` dedi.

  ``BAŞIMIZA NELER GELEBİLECEĞİ SORUSU``

  İrtemçelik, Türkiye`nin önündeki sorunun, kimilerinin takıldıkları gibi nesnel koşullar oluşsa dahi tam üyeliğin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusu olmadığını da iddia ederek, şu görüşleri dile getirdi:

  ``Türkiye`nin önündeki soru, kimilerinin kaygılandıkları gibi, AB`ye tam üye olamazsak ne olacağımız sorusu da değildir. Ulusça üzerinde mutlak bir dürüstlük ve olabildiğince ileri görüşlülükle zihin yormak durumunda olduğumuz kritik soru, Atatürk`ün gösterdiği çağdaş uygarlık ufuklarını oluşturan AB standartlarına her alanda ve zamanlıca erişemezsek başımıza neler gelebileceği sorusudur. Henüz vakit varken, bu noktanın derinlemesine kavranılmasını son derece önemli addediyorum.

  İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik, söz konusu ufuklara mevcut Hükümet`le yürünemeyeceğinin iyice açıklık kazandığını da savunarak, görev ve sorumluluğun TBMM`de olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı