Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Irmak, annesinin böbreğiyle yaşayacak

  Yeliz ÖZ / İSTANBUL
  25 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2009 - 22:49

  Doğumundan hemen sonra iki böbreğininin de işe yaramadığı anlaşılan Pınar Odabaş, annesinin verdiği böbrekle ölüm tehlikesinden kurtuldu. Anne Naciye Odabaş, ‘Öleceğimi de bilsem deneyeceğim dedim ve denedim’ dedi.

  IRMAK Odabaş 11 Ekim 2007’de dünyaya geldi ve 47 günlükken ateşlendi. Hastaneye gittiklerinde “Nefrotik sendrom” teşhisi kondu. Irmak’ın iki böbreğinde protein kaçağı vardı. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 10 gün boyunca tedavi gören Irmak’ın doktorları, annesi Naciye Odabaş’a, “Çaresi yok, hiç uğraşmayın. Bir-iki ay zor yaşar” dediler. Naciye Odabaş, gittikleri hastanelerin neredeyse, “Alın çocuğunuzu evinize götürün” dediklerini vurgulayarak şunları söyledi:

  “Hiçbir doktor öleceğini bilse bile bir hastaya yüzde 100 ölecek dememeli. Bana söylediler. ‘Bu çocuklara ABD’de bile bakamıyorlar, siz hiç bakamazsınız. Büyümez, gelişmez’ gibi laflar kullandılar. Çok zor günlerdi.”

  Nakil gerekli

  Irmak 18’inci ayını doldurduğunda böbrekleri iflas etmişti. Doktorları nakil yapılması gerektiğini söylediler. Naciye Odabaş, kızına kendi böbreğini verecekti. Testlerde bir sorun çıkmadı. Ancak bu kez de ailesinin kendisini uyardığını belirten Naciye Odabaş, “Benim ailem bile çocuğa ölecek gözüyle bakılıyor, senin böbreğinden olmayalım dediler. Ama ben öleceğimi de bilsem bunu denemek istiyordum” dedi. Naciye Odabaş nakil için Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’na başvurdu. 13 Ağustos’ta ameliyata alınan Naciye Odabaş’ın sol böbreği, Irmak’ın sağ böbreği oldu.

  Kalayoğlu, “Bizim için 21 aylık büyük bir çocuk. Biz altı aylık çocuğu da ameliyat ederiz. Maalesef bu Türkiye’de bilinmiyor. Olan da annelere oluyor. Irmak gayet iyi durumda. Yemeğini yiyor, ağlıyor, annesiyle oynuyor” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı