Gündem Haberleri

  İrlanda'ya tarihi ziyaret

  Hürriyet Planet
  18.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrlanda'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bu ülkeyi ziyaret eden ilk İngiliz monark olan Kraliçe 2'nci Elizabeth, tarihi ziyaretine başladı. Kraliçe'nin ziyareti öncesi bulunan bomba ise panik yarattı.

  Kraliçe ile eşi Prens Philip'i taşıyan uçak, Dublin'in güney batısındaki askeri havalimanı Casement Aerodrome'a indi. Kraliçe 2'nci Elizabeth, İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

  Kıyafet seçiminde İrlanda'nın milli rengi olarak bilinen yeşili tercih eden Kraliçe, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ağaç dikme törenine katıldı.

  TARİHİ ZİYARETTEN KARELER

  Kraliçe'nin ziyareti sırasında Dublin sokakları İngiltere karşıtı gösterilere de sahne oldu. Göstericilerle güvenlik güçleri arasında kısa süreli gerginlikler yaşandı.

  KRALİÇE'Yİ BÖYLE PROTESTO ETTİLER / FOTO GALERİ

  İngiltere Kraliçesi, bugünkü programı çerçevesinde, "İrlanda'nın özgürlüğü için hayatlarını feda edenlere" adanmış "Garden of Remembrance"a çelenk bırakacak ve İrlanda tarihinin en değerli kültür mirası olarak bilinen el yazması "Book Of Kells"in muhafaza edildiği Trinity Üniversitesi'ndeki Eski Kütüphane'yi gezecek.

  BOMBA PANİĞİ

  Kraliçe'nin ziyareti öncesinde İrlanda'da, bir otobüsün bagajında el yapımı bomba bulunması ise panik yarattı.

  Ordudan yapılan açıklamada, tarihi ziyarete saatler kala, Dublin'e 25 kilometre mesafedeki Maynooth kasabasında bir otobüsün bagaj bölümünde bulunan bombanın askerler tarafından kontrollü olarak patlatıldığı kaydedildi.

  Polisin isteği üzerine ordu birliklerinin Kildare bölgesine konuşlandırıldığı, bomba parçalarının incelenmek üzere polise teslim edildiği belirtildi.

  İrlanda'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bu ülkeye bir İngiliz  monarkının yapacağı ilk resmi ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

  İngiliz haber kanalları, Dublin'deki güvenliğin en yüksek düzeyde olduğunu ve bugün başlayacak ziyaret için 4 bine yakın polis memuru ile güvenlik yetkilisinin görev yapacağını bildirdi.

  İngiltere'nin başkenti Londra'da da dün bomba ihbarı yapılmış, polis  Buckingham Sarayı önündeki Mall Caddesi ile civardaki sokakları bir süreliğine kapatarak arama yapmıştı. Bu ihbarın, İrlandalı muhalif cumhuriyetçi örgütler tarafından yapıldığına dikkat çekilmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı