Gündem Haberleri

  İrlanda'da Yeşiller hükümetten çekiliyor

  A.A.
  23.01.2011 - 19:01 | Son Güncelleme:

  İrlanda'da erken genel seçimin 11 Marttan önce yapılmasını isteyen Yeşiller Partisi, hükümetten çekilmeye karar verdi.

  Koalisyonun küçük ortağı Yeşiller Partisinin lideri John Gormley, düzenlediği basın toplantısında, hükümette daha fazla kalamayacaklarını ancak 2011 bütçesinin en kısa zamanda Meclisten geçirilebilmesi için tasarıyı muhalefet sandalyelerinden desteklemeyi sürdüreceklerini bildirdi.
  İktidar partisi Fianna Fail'in liderliğine ilişkin gelişmelerin, genel seçimin bir an önce yapılması gerektiğini gösterdiğini belirten Gormley, “Artık sabrımız kalmadı” diye konuştu.
  Gormley, hükümetten çekilme kararlarına gerekçe olarak, “Başbakan ile yeni bakan atamaları konusunda geçen hafta yaşadıkları sorunları ve bankacılık kriziyle ilgili görüşmelerden haberdar edilmemiş olmalarını” da gösterdi.
  İrlanda Başbakanı Brian Cowen ise Yeşiller'den gelen açıklamanın ardından devlet kanalı RTE'ye yaptığı açıklamada, 2011 bütçe tasarısı yasalaşana kadar görevde kalmaya kararlı olduğunu vurgulayarak, tasarının hızla geçirilmesi için tüm partilerin en kısa zamanda bir karara varmalarını istedi.
  İrlanda Meclisinin gündemindeki 2011 bütçe tasarısının, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu ile üzerinde anlaşılan kurtarma paketinin önemli bir parçası olduğu ifade ediliyor.
  Yeşiller Partili iki bakanın görevden çekilmesinin ardından hükümetin kalan yedi bakanla görevini sürdürebileceği belirtiliyor.

  BAŞBAKANIN PARTİ LİDERLİĞİNDEN İSTİFASI

  İrlanda Başbakanı Brian Cowen'ın iktidar partisi Fianna Fail'in liderliğinden çekildiğini açıklamasının ardından liderlik için adaylar da ortaya çıkmaya başladı.
  Eski Dışişleri Bakanı Micheal Martin, Maliye Bakanı Brian Lenihan, Turizm Bakanı Mary Hanafin ve Sosyal Koruma Bakanı Eamon O'Cuiv parti liderliğine aday olduklarını açıkladı.
  Cowen, Fianna Fail içinde liderliğine yöneltilen eleştirilerin seçim öncesinde partinin bütünleşmesine engel olacağının anlaşıldığını, bu nedenle liderlikten ayrılmaya karar verdiğini bildirmiş, bununla birlikte 11 Martta düzenlenecek erken genel seçime kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini belirtmişti.
  İstifa baskısının artması üzerine geçen hafta parti içinde liderliğini oylamaya sunan ve partililerin çoğundan destek alan Başbakan Cowen, Yeşiller Partisinin, istifa eden altı bakanın yerine yeni isimler atanmasına karşı çıkması üzerine, boş kalan bakanlıkları görevdeki diğer bakanlara devretmek durumunda kalmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı