Dünya Haberleri

DÜNYA

  İrlanda'da erken seçim tarihi öne çekilebilir

  A.A.
  25 Ocak 2011 - 12:45Son Güncelleme : 25 Ocak 2011 - 12:45

  İrlanda'da 11 Mart olarak belirlenen erken genel seçim tarihinin şubat sonuna çekilebileceği bildirildi.

  İrlanda basınında çıkan haberlere göre, hükümet ve muhalefet partilerinin 2011 bütçe tasarısına dair görüşme ve oylamaların hafta sonuna kadar tamamlanması üzerinde anlaşması, seçimin muhalefetin talep ettiği gibi şubat sonunda yapılmasının yolunu açtı.

  Seçim gününün 25 Şubat olarak belirlenebileceği ifade edilirken, Başbakan Brian Cowen'ın, bütçe süreci tamamlanır tamamlanmaz, Fine Gael ve İşçi Partisi'nin güvensizlik önergeleri meclis gündemine gelmeden meclisin feshini isteyeceği sanılıyor.

  Koalisyonun küçük ortağı Yeşiller Partisi, genel seçimin daha fazla zaman kaybedilmeden yapılması amacıyla önceki gün hükümetten çekilmiş, bütçe sürecine muhalefet sandalyelerinden destek vereceklerini açıklamıştı.

  İrlanda meclisinin gündemindeki 2011 bütçe tasarısının, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu ile üzerinde anlaşılan kurtarma paketi için de büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

  Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan sorumlu tutulan ve uzun süredir istifası istenen Başbakan Brian Cowen, baskıların artması üzerine geçen hafta erken genel seçimin 11 Mart 2011 tarihinde yapılacağını açıklamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı