Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İrlanda filmleri

  Hürriyet Haber
  18 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mart 1999 - 00:01

  İrlanda Ruhu Festivali kapsamında İrlanda Film Günleri de yer alıyor. Bugün başlayan ve 21 Mart'a kadar sürecek İrlanda Film Günleri'nde yeni yapımların yanı sıra ‘‘İrlandalı Kız’’ gibi bir klasik de gösterilecek.

  İrlanda Ruhu Festivali tüm hızıyla sürüyor. Konserler, sergiler, dans kurslarından sonra bugün İrlanda Film Günleri başlıyor. 21 Mart'a kadar sürecek programda yeni İrlanda yapımlarının yanı sıra David Lean'in ünlü klasiği ‘‘İrlandalı Kız’’ da yer alıyor. Her gün beş filmin gösterileceği İrlanda Film Günleri Akademi İstanbul'da yapılacak.

  Bugünkü program şöyle:

  11.30 The Boy From Mercury / Merkür'den Gelen Çocuk (1996)

  Yönetmenliğini Martin Duffy'nin yaptığı filmde James Hickey, Rita Tushingham, Tom Courtenay ve Hugh O'Connor rol alıyorlar. 8 yaşında olan ve başka bir gezegenden geldiğini farz eden Harry'nin hikâyesi.

  14.00 The Butcher Boy / Cani Çocuk (1998)

  Yönetmenliğini Neil Jordan'ın yaptığı filmde Stephen Rea, Aisling O'Sullivan, Eamonn Owens ve Alan Boyle rol alıyorlar. Pat McCabe'in 12 yaşındaki bir çocuğun çıldırmasını konu alan romanından yapılan bir uyarlama. Çocuğun alkolik babası rolünde, Neil Jordan'ın filmi ‘‘Crying Game/Ağlatan Oyun’’dan tanıdığımız usta oyuncu Stephen Rea var.

  16.30 The Commitments / Gençlik Ateşi (1991)

  Yönetmenliğini Alan Parker'ın yaptığı ve ülkemizde daha önce gösterilmiş olan filmde başlıca rolleri Robert Atkins, Andrew Strong, Johnny Murphy ve Angeline Ball paylaşıyorlar. ‘‘Pink Floyd-The Wall’’, ‘‘Birdy’’ ve ‘‘Mississippi Burning/Mississippi Yanıyor’’ filmlerinden tanıdığımız Alan Parker, Dublin'li bir soul orkestrasının iniş-çıkışlarının ve işçi sınıfına mensup üyeleri arasındaki ilişkilerin hikâyesini anlatıyor.

  19.00 Nothing Personal / Hiçbir Şey Kişisel Değil

  Thaddeus O'Sullivan'ın yönettiği filmde Ian Hart, John Lynch, James Frain, Michael Gambon, Ruaidhri Conroy ve Maria Doyle Kennedy oynuyorlar. 1975'te Belfast'ta geçen film, Kuzey İrlanda'daki korkunç olayları konu ediniyor.

  21.30 Ryan's Daughter / İrlandalı Kız (1970)

  David Lean'in bir sinema klasiği olmuş filminde başrolleri Sarah Miles, Trevor Howard, Robert Mitchum, John Mills ve Christopher Jones paylaşıyorlar. 1916 yılında geçen film, orta yaşlı bir köy öğretmeniyle (R. Mitchum) evlenen genç bir kızın (Sarah Miles), bir İngiliz subayına (C. Jones) aşık olmasını konu alıyor. Basit bir aşk hikâyesi olmakla birlikte, film, oyuncuların performansı ve olağanüstü görüntüleriyle hafızalarda yer etmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı