İrlanda, ekonomik krizi aşabilmek için umudunu ‘Bono vergisi’ne bağladı

Hürriyet Haber
23.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

İrlanda hükümeti, krizi atlatabilmek için ülke dışında yaşayan İrlandalılar’dan da vergi toplamaya hazırlanıyor. İrlanda vatandaşı olan U2’nin solisti Bono’ya atıfta bulunarak ‘Bono Vergisi’ diye adlandırılan önlemlerle, toparlanma hedefleniyor.

İRLANDA’nın ekonomik krizi, İrlandalı zenginleri “nerede olurlarsa olsunlar” vuracak. İrlanda vatandaşı olmalarına karşın ülke dışında yaşayan ve vergi ödemeyen zenginlerden vergi toplamayı amaçlayan hükümet, yeni önlemleri açıkladı. İrlanda Maliye Bakanı Brian Lenihan ülkenin ekonomik zorluklarını aşması için geliştirdikleri yeni önlemlere göre “Yılda 1.5 milyon dolardan fazla kazanan tüm İrlanda vatandaşları ve İrlanda’da ikamet ederek 7.4 milyon dolardan fazla mal varlığı bulunan kişilerden” yıllık ortalama 300 bin dolar vergi alınacağını ifade etti.
Pasaport taşıyan herkes
Dünyaca ünlü İrlandalılardan olan U2 grubunun solisti Bono’nun ismi ile “Bono Vergisi” olarak anılan önlemler, İrlanda pasaportu taşıyan ve İrlanda’da holding sahibi olan zenginlerden vergi alınmasını sağlayacak. 5.9 milyar dolarlık rekor kesintileri içeren ülkenin karşılaştığı en sıkı bütçesini açıklayan Lenihan, “Bono Vergisi” ile ülke dışında yaşayan İrlandalıların da ülkenin ekonomik toparlanmasına katkı sağlayabileceğini belirtti. Yeni önlemlerin diğer birçok ülkede rastlanan uygulamalardan olduğunu belirten Lenihan, ülkede yaşayan ve az ya da hiç vergi vermeyen zenginlerin de vergi sistemine alınması gerektiğine dikkat çekti.
Başbakan’ın maaşı azalacak
“Tepedekilerin iyi örnek olması gerekiyor” diyen Lenihan, ABD Başkanı Barack Obama kadar kazanan İrlanda Başbakanı Brian Cowen’ın maaşında da indirime gidileceğini açıkladı. Lenihan’ın verdiği bilgiye göre, Başbakan Cowen’in maaşı yüzde 30, mendibinin maaşı da yüzde 15 oranında azaltılacak. Ancak vergi uzmanları önlemlerin uygulanabilirliği konusundaki endişelerini bildiriyor. Bazı uzmanlar İrlanda hükümetinin tüm zengin İrlandalıların listesini tutmadığına dikkat çekerken, bu yeni verginin İrlandalı işçilerin “zenginlerin vergi ödemediği” eleştirilerine karşı bir “sus payı” olabileceğini söylüyor. 1.5 milyar dolarlık kamu kesintisini hedefleyen bütçeye karşı Bono Vergisi ile sendikaların ve kamu çalışanlarının tepkisinin yatıştırılmak istendiği düşünülüyor. Daha önce sendikalar, en çok kazanan 400 İrlandalı’nın 50 kadarının kazançlarının yüzde 5’inden daha az vergi ödediğini kamuoyuna açıklamışlardı.

750 TL’ye U2 bileti satılıyor

BONO’nun solisti olduğu U2, değişik ülkelerde verdiği konserlerden önemli gelir elde ediyor. Uzun yıllar insan haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye’ye gelmeyen İrlandalı rock grubu U2, 6 Eylül 2010’da İstanbul’da konser vermeye hazırlanıyor. U2’nun “360 Tour” kapsamında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda vereceği konser, Live Nation tarafından, Pozitif ve İstanbul Kültür Sanat Vakfının iş birliği ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleştirilecek. Konser biletinin fiyatları, 50 ile 750 TL arasında değişirken, ‘Red Zone’ olarak adlandırılan sahnenin hemen önündeki özel alanının 550 TL’lik biletlerin daha satışa çıkar çıkmaz tükendiği biliniyor. 90 bin kişinin izlemesi beklenen İstanbul konseri için dünyanın her yerinden U2 hayranları bilet alıyor. İstanbul konserine 30 kadar ülkeden talep geldiği, özellikle Japonlar’ın ilgi gösterdiği belirtiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı