« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Irkçılık iddiası görevlerinden etti

Fransa’da Müslüman ve siyahi oyunculara yönelik kota getirilmesi iddiaları üzerine Fransa Futbol Federasyonu teknik koordinatörü Francois Blaquart ve Milli Takımlar Sorumlusu Laurent Blanc’ın görevine son verildi.

İHSAN DÖRTKARDEŞ / DHA
SON GÜNCELLEME

Mediapart isimli internet sitesinin yayınladığı Fransa Futbol Federasyonu görevlilerinin telefon görüşmelerinde Blaquart’ın, siyahi ve Müslüman oyuncu oranının yüzde 30’u geçmemesini istediği bu, kota uygulamasının gizli uygulanmasını istediği, Milli Takımlar Sorumlusu Laurent Blanc da iddiaya göre bunu onayladı.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Fernand Duchaussoy, ülkedeki futbol okullarına etnik kota getirildiği iddiası üzerine soruşturma başlattı. Suçlanan isimlerden Milli Takımlar Sorumlusu Laurent Blanc iddiaları yalanladı. Fransa Spor Bakanı Chantal Jouanno konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Futbol Federasyonu Başkanı Fernand Duchaussoy ile birlikte Francois Blaquart’ın fedarasyon tarafından verilen görevlerinden alınmalarına karar verildiğini açıkladı.

Fransa'da daha önce, yabancı düşmanlığıyla tanınan aşırı sağcı parti, milli takımda çok fazla Afrika kökenli futbolcu olmasını gündeme getirmiş ve bu futbolcuların milli marşı ezbere bilmemelerini eleştiri konusu yapmıştı

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler